جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

محبوب‌ترین گاز محافظ مناسب برای جوشکاری TIG

چگونه گاز محافظ مناسب برای جوشکاری TIG انتخاب کنیم؟ آیا گازی مناسب برای هر ماده ای وجود دارد که بتوان آن را با روش TIG جوش داد؟ اصطلاح جوشکاری TIG (گاز بی اثر تنگستن) به این معنی است که گاز محافظ برای جوشکاری TIG باید بی اثر باشد و نمی تواند حاوی هیچ جزء فعالی باشد. به این ترتیب، دو گاز مختلف، آرگون (Ar) و هلیوم (He)، می توانند به عنوان اجزای اصلی گاز استفاده شوند. متداول ترین گاز محافظ برای جوشکاری TIG آرگون خالص است زیرا برای هر نوع ماده ای که بتوان آن را با تیگ جوش داد مناسب است.

آرگون خالص یک قوس جوشی پایدار و باریک، احتراق قوس عالی و ورودی و نفوذ حرارت نسبتاً کم را فراهم می کند. این ویژگی‌ها، آرگون خالص را برای اکثر کاربردهای جوشکاری TIG مناسب می‌سازد و معمولاً تنها گاز محافظی است که جوشکاران علاقه‌مند و جوشکاران حرفه‌ای به آن نیاز دارند.

مخلوط گاز محافظ مناسب برای جوشکاری TIG

مخلوطی از آرگون و هلیوم با 30، 50 یا 70 درصد یکی از گاز محافظ مناسب برای جوشکاری TIG به شمار میرود. هلیوم زمانی استفاده می شود که جوشکاری به حرارت ورودی بالا نیاز دارد. هلیوم خالص را می توان حتی در مواقعی که به حرارت ورودی بالا نیاز است، به عنوان مثال، هنگام جوشکاری مواد ضخیم مس، استفاده کرد. گاز هلیوم همچنین نمایه نفوذ را گسترده تر و عمیق تر می کند. به این ترتیب، مخلوطی از آرگون و هلیوم، یا حتی هلیوم خالص، برای جوشکاری کارآمد با نفوذ بیشتر مناسب است. با این حال، ویژگی های احتراق قوس با هلیوم به خوبی قوس ایجاد شده با آرگون نیست و این مورد باید در هنگام انتخاب دستگاه های جوشکاری TIG در نظر گرفته شود. هنگام استفاده از هلیوم خالص، یک جرقه با فرکانس بالا و پارامترهای احتراق قابل تنظیم بسیار سودمند است.

مهم‌ترین مخلوط های گازی برای جوشکاری TIG

از دیگر گاز محافظ مناسب برای جوشکاری TIG می توان به مخلوطی از آرگون و گازهای افزودنی؛ هیدروژن، نیتروژن و اکسید نیتروژن اشاره کرد. مقدار کمی هیدروژن می تواند برای بهبود سیالیت حوضچه جوش برای افزایش نفوذ یا کاهش واکنش استفاده شود. در عمل، هنگام جوشکاری فولادهای ضد زنگ آستنیتی، هنگامی که از هیدروژن در گاز محافظ استفاده می شود، می توان به رنگ های جوش روشن تری دست یافت. با این حال، هیدروژن نباید با فولادهای فریتی یا فریتی آستنیتی به دلیل تردی هیدروژنی استفاده شود.

هنگام جوشکاری فولادهای آستنیتی با آلیاژ بالا، واکنش از دست دادن نیتروژن بسیار رایج است. هنگام استفاده از سیم پرکننده، این واکنش با استفاده از سیم با ترکیب شیمیایی ایده آل در نظر گرفته می شود. جوشکاری TIG فولادهای پر آلیاژ را می توان بدون سیم پرکننده نیز انجام داد و اتلاف نیتروژن را می توان با استفاده از مقدار کمی نیتروژن (تقریباً 8/1 درصد) در گاز محافظ جبران کرد. هدف از اکسید نیتروژن بهبود محیط کار با حذف ازن است. در برخی موارد، می تواند ثبات قوس را نیز بهبود بخشد. مقدار معمولی اکسید نیتروژن بسیار کم است (به عنوان مثال 0.03٪).

بیشتر بخوانید:

نحوه ساخت الکترودهای جوشکاری چیست؟

جوشکاری چیست؟ چگونه انجام می‌شود؟

نکات جوشکاری برنج و روش‌های انجام آن

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *