کلاه ماسک جوشکاری چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

کلاه ماسک جوشکاری چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

ماسک های جوشکاری، یکی از اصلی ترین و معمول ترین تجهیزات مورد نیاز در جوشکاری است . مطمئنا جوشکاری بدون استفاده از کلاه ماسک جوشکاری یا هر نوع محافظ چشم ، کار دشواری است . از آن ها برای محافظت از چشم ها ، صورت و گردن استفاده می شود . ماسک ها می توانند صورت و چشمان شخص را از سوختگی ، پاشش های جوش ، نور ماوراء بنفش ، نور مادون قرمز و گرما محافظت کنند .

شغل جوشکاری پرمخاطره است . این خطرات با استفاده از تجهیزات نامرغوب بیشتر نیز می شوند . امروزه کم تر جوشکاری را پیدا می کنید که برای محافظت از خود از ماسک صورت یا عینک ایمنی استفاده نکند.

از ماسک بیشتر مواقع در فرایندهای جوشکاری قوس الکتریکی ، مانند جوشکاری قوس الکتریکی با گاز محافظ ، جوشکاری گاز تنگستن ، و جوشکاری قوس الکتریکی گاز استفاده می شود.

کلاه های جوشکاری دارای پنجره کوچکی هستند که لنز نیز نامیده می شود . از طریق این لنز جوشکار می تواند کار خود را ببیند . در بیشتر مواقع این پنجره از شیشه رنگی تیره ، پلاستیک رنگی تیره یا فیلتری با چگالی متغیر که از لنز های پلار در آن استفاده شده است ، ساخته می شود.

چرا نیاز است که در حین جوشکاری از ماسک استفاده کنیم؟

برای جلوگیری از برق زدگی چشم ها باید از ماسک جوشکاری استفاده کرد . برق زدگی فرایندی است که قرنیه چشم ملتهب و متورم می شود . ماسک جوشکاری همچنین از سوختگی شبکیه چشم نیز جلوگیری می کند . این نوع سوختگی منجر به نابینایی فرد جوشکار می شود . هر دوی این شرایط زمانی اتفاق می افتد که چشم ها در معرض پرتوها و اشعه های خروجی از جوشکاری قرار بگیرد . نور ماوارء بنفش ساتع شده از arc جوشکاری ، می تواند به پوست محافظت نشده نیز آسیب برساند ، و سوختگی‌ای شبیه آفتاب سوختگی در طول دوره کوتاه جوشکاری بوجود آورد . علاوه بر تشعشعات ، گازها و پاشیدگی های جوش نیز برای پوست و چشم مضر هستند.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp

مطالب مرتبط

جوشکاری تیگ

جوشکاری تیگ جوشکاری تیگ (Tungsten Inert Gas) یا همان جوشکاری قوس تنگستن تحت پوشش گاز محافظ، یکی از مهم‌ترین روش‌های

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *