جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

گازهای جوشکاری MIG و هر آنچه که باید بدانید

مقدمه: جوشکاری MIG چیست و چرا به گاز نیاز داریم؟

برای شناخت گازهای جوشکاری MIG ابتدا بهتر است جوشکاری میگ را به خوبی بشناسید. جوشکاری MIG یک روش رایج است که توسط سازندگان فلزات و جوشکاران استفاده می شود. این روش از یک قوس الکتریکی برای گرم کردن فلز و اتصال دو قطعه فلز به یکدیگر استفاده می کند. برای اطمینان از اینکه جوش قوی و عاری از نقص است، از یک گاز محافظ برای محافظت از فلز مذاب در برابر اکسیداسیون استفاده می شود. متداول ترین گازهای مورد استفاده برای جوشکاری MIG آرگون، دی اکسید کربن، اکسیژن و هلیوم هستند. این گازها یک جو بی اثر را در اطراف محل اتصال جوش ایجاد می کنند که به کاهش تخلخل، پاشش و تاب برداشتن مواد جوش داده شده کمک می کند. علاوه بر این، این گازها همچنین به بهبود پایداری قوس و نفوذ کمک می کنند که منجر به کیفیت بهتر جوش می شود.

انواع گازهای مورد استفاده در جوشکاری MIG

جوشکاری MIG نوعی از فرآیند جوشکاری است که از گاز بی اثر برای ایجاد جوش های قوی و بادوام استفاده می کند. گاز بی اثر مورد استفاده بسته به نوع ماده جوش داده شده می تواند متفاوت باشد. برخی از رایج ترین انواع آن عبارتند از آرگون، دی اکسید کربن، اکسیژن، هلیوم و نیتروژن. هر گاز خواص منحصر به فرد خود را دارد که آن را برای کاربردهای خاصی مناسب می کند. به عنوان مثال، آرگون به دلیل در دسترس بودن و ارزان بودن آن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین دارای کمترین رسانایی حرارتی است، بنابراین به حفظ گرما در ناحیه جوش کمک می کند.

بیشتر بخوانید: جوشکاری میگ یا مگ کدام را انتخاب کنیم؟

گازهای جوشکاری MIG

تفاوت بین آرگون و دی اکسید کربن از گازهای جوشکاری MIG

آرگون و دی اکسید کربن (CO2) دو مورد از گازهای متداول برای جوشکاری MIG هستند. در حالی که هر گاز ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد، درک تفاوت های بین آنها برای انتخاب گاز مناسب برای پروژه مهم است. آرگون یک گاز نجیب است که واکنشی ندارد و آن را برای جوشکاری آلومینیوم و فولاد ضد زنگ ایده آل می کند. از سوی دیگر، CO2 یک گاز واکنشی است که می تواند برای جوشکاری فولاد و سایر فلزات با سهولت بیشتری نسبت به آرگون استفاده شود. هر دو گاز مزایا و معایب خود را در مورد جوشکاری MIG دارند، بنابراین درک تفاوت‌های آنها به شما کمک می‌کند هنگام انتخاب یکی از آنها تصمیم آگاهانه بگیرید.

انتخاب مخلوط گاز مناسب برای پروژه شما

انتخاب مخلوط گاز مناسب برای پروژه جوشکاری برای اطمینان از اینکه بهترین نتایج را دارید ضروری است. نسبت مخلوط گاز محافظ استحکام، نفوذ و سایر مشخصات جوش را تعیین می کند. مهم است که مخلوط گازی را انتخاب کنید که با فلز پایه و مواد پرکننده ای که استفاده می کنید سازگار باشد. علاوه بر این، باید برای نوع فرآیند جوشکاری که استفاده می کنید مناسب باشد و محافظ کافی برای محافظت از جوش شما در برابر آلودگی ایجاد کند. برای کمک به درک نحوه انتخاب نسبت گازهای جوشکاری MIG مخلوط گاز محافظ که بهترین نتایج را به شما می دهد، از نکات زیر برای شروع استفاده کنید:

  1. برای جوشکاری MIG آلومینیوم، آرگون خالص بی اثر توصیه می شود
  2. هلیوم گاز بی اثر دیگری است که جوش بسیار داغ با ویژگی های نفوذ ملایم تولید می کند.
  3. دی اکسید کربن برای جوشکاری MIG فولاد ملایم ایده آل است و نفوذ عمیق را فراهم می کند.
  4. برای جوشکاری فولاد ضد زنگ، مخلوط آرگون/دی اکسید کربن ترجیح داده می شود.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *