جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کانکتور جوشکاری چیست و چگونه عمل می‌کند؟

کانکتور جوشکاری چیست؟ به طور ساده می‌توان گفت که کانکتورها ابزاری هستند که از آن‌ها برای اتصال بخش‌های مختلف استفاده می‌شود. نام این وسیله از کلمه Connect که در زبان انگلیسی به معنای اتصال می‌باشد گرفته شده است و خود واژه Connector به معنای اتصال دهنده ترجمه می‌شود. کانکتور در واقع یک وسیله الکترومکانیکی به‌شمار می‌رود که قابلیت انتقال جریان الکتریکی و داده را دارا می‌باشد. کانکتورهای جوشکاری نیز به همین منظور تولید می‌شوند و وظیفه آن‌ها ایجاد اتصالی جداشدنی میان دو زیرمجموعه سیستم الکتریکی و الکترونیکی است.

انواع کانکتور چیست؟

حال که متوجه شدید کانکتور جوشکاری چیست بد نیست در ادامه با انواع آن آشنا شویم. کانکتورها به طور کلی به دو دسته نری و مادگی تقسیم می‌شوند. البته هرکدام از کانکتورها از نظر تنوع بسیار متنوع بوده و قابل شمارش نیست. اما نوع آن به همین دو دسته نری و مادگی تقسیم می‌گردد. کانکتورها امروزه در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، از پزشکی و نفت و گاز گرفته تا صنعت جوش و برش و حتی هوا فضا هیچ صنعت الکترونیکی را نمی‌توانید بیابید که در آن استفاده از کانکتور رواج نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: مانومتر چیست ؟ آشنایی با انواع مانومتر و کاربردهای آن

در دستگاه‌های جوشکاری می‌توان بیش از 20 مدل کانکتور جوشکاری یافت کرد که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به کانکتورهای 25، 50، 75، 95 و … اشاره کرد. این کانکتورها معمولا به دو روش اتصال از کابل جوش به دستگاه جوش و کابل جوش به کابل جوش استفاده می‌شوند. کانکتورهای مادگی دارای عایق باکالیتی نسوز هستند و کانکتورهای نری دارای عایق لاستیکی ضد سایش می‌باشند. جنس فلز به‌کار رفته در داخل کانکتورها برنز بوده که از ویژگی‌های آن می‌توان به توانایی انتقال سریع جریان اشاره کرد. همانطور که حتما می‌دانید لایه بیرونی کانکتورها از پلاستیک تشکیل شده است که عایق الکتریسیته هستند و هرگونه خطر برق گرفتگی در حین استفاده از این دستگاه را از بین می‌برند.

یک کانکتور خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

همانطور که متوجه شدید ویژگی اصلی کانکتورها اتصال و تبادل الکتریسیته و داده است و از همین جهت مشخص می‌گردد که ویژگی‌های یک کانکتور جوشکاری خوب چیست. کانکتور خوب باید به درستی الکتریسیته را جریان دهد و نباید هیچ تاثیر منفی برروی سیستم بگذارد. مسلم است که هرچه مواد به‌کار رفته در بدنه کانکتور رسانای بهتری باشد استفاده از آن برایتان مناسب‌تر خواهد بود و نتیجه بهتری را نیز به همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

جوشکاری زیر آب و چالش‌های آن

انواع پوشش الکترود جوشکاری

کلاه ماسک جوشکاری اتوماتیک چیست و چه مزایایی دارد؟

مقایسه برشکاری پلاسما و اکسی سوخت، کدام یک مناسب شماست؟

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *