جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کاربرد الکترود 6013 در جوشکاری

در دنیای تکتولوژی، کاربرد انواع فلزات در مقایسه با گذشته افزایش چشمگیری داشته است. به طور مثال در گذشته از فلزات کمی در ساختمان سازی استفاده می شد. اما امروزه در جهت افزایش استحکام سازه از انواع فلزات در پروسه ساخت استفاده می شود. به کارگیری فلزات باید اصولی صورت گیرد. برای مثال در جهت اتصال فلزات به یکدیگر باید از روش های پایدار استفاده کرد که در طول زمان این اتصال با چالش مواجه نشود. پایدار ترین روش برای متصل کردن دو فلز بهم، روش جوشکاری است. جوش فلزات به یک دیگر با شیوه های گوناگونی صورت می گیرد. در جهت پروسه برخی جوش ها، از انواع الکترود مخصوص جوشکاری استفاده می شود. یکی از انواع این الکترود ها، الکترود 6013 است. به همین جهت در این مطلب به بررسی کاربرد الکترود 6013 در جوشکاری می پردازیم. در ادامه با فروشگاه جوش و برش نوین، همراه ما باشید.

الکترود در جوشکاری چه نقشی دارد؟

همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره داشتیم، در جهت جوش دو فلز به یکدیگر، روش های مختلفی وجود دارد. الکترود ها میله هایی رسانا هستند که از آن در جهت عبور جریان برق در پروسه جوش استفاده می شود.

به طور کلی الکترود های مورد استفاده در جوش را از نظر کاربری می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد. الکتروذ های ذوب شونده و الکترود های غیر ذوب شونده، دو نوع الکترود های مورد استفاده در عملیات جوش هستند.

در نوع ذوب شونده، زمانی که برق از الکترود عبور می کند، ذوب می شود و موجب پر شدن فواصل میان دو فلز می گردد.

مدل غیر ذوب شونده الکترود های مورد استفاده در جوشکاری، همانطور که انتظار می رود در طی فرآیند ذوب نشده و فقط نقش انتقال جریان را در فرآیند بر عهده دارند.

در زمان های گذشته از الکترود هایی بدون روکش در جهت جوش استفاده می کردند. این الکترود ها نتیجه نامناسب جوش را در پی داشتند. دلیل آن هم این بود که گاز اکسیژن و یا دیگر گاز های استخر جوش واکنش نشان داده و موجب ترد و شکننده شدن جوش می شدند.

به همین جهت است که امروزه از انواع الکترود های روکش دار در جهت فرآیند جوش استفاده می شود. پوشش به کار رفته در الکترود های روکش دار، موجب تولید موادی شده که در حفاظت از جوش نقش دارند.

در بررسی کاربرد الکترود 6013 در جوشکاری باید عنوان کرد که این الکترود پر کاربرد، از جمله الکترود های پوشش دار در جهت جوش می باشد.

کاربرد الکترود 6013 در جوشکاری چیست؟

الکترود های پوشش دار گزینه های مناسب تری در مقایسه با الکترود های بدون پوشش برای جوشکاری می باشند. الکترود های 6013 از جمله الکترود های پوشش دار می باشند. این الکترود ها یک ترکیب از نفوذی و پردازنده هستند و از جمله الکترود های روکش دار روتیلی می باشند.

کاربرد الکترود 6013 در جوشکاری در جهت پروژه های زیاد صنعتی است. از این الکترود در جهت جوش قوس الکتریکی نیز می توان بهره برد.

به طور کلی کاربرد الکترود 6013 در جوشکاری به قدری زیاد است که در غالب روش ها و حالات جوش می توان از آن استفاده کرد. در واقع با تهیه این نوع الکترود، جوشکار ها دیگر از تهیه الکترود های دیگر بی نیاز می گردند.

از جمله اصلی ترین کاربرد الکترود 6013 در جوشکاری می توان به جوش های مربوط به ساختمان سازی اشاره کرد. این الکترود ها را در جهت جوش های ساختمانی مانند جوش درب، جوش پنجره و دیگر مقاطع به کار می برند.

از جمله مزایای این نوع الکترود می توان به صاف بودن سطح آن اشاره کرد. این الکترود ها مقاومت زیادی دارند و مستحکم هستند. با به کارگیری الکترود 6013 در جوشکاری، میزان بریدگی و پاشیدگی به پایین ترین حد خواهد رسید.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *