جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نکات ایمنی جوشکاری کدام اند؟

پیوند فلزات با متریال دیگر تفاوت هایی دارد. به جهت پیوند دو یا چندین فلز به یکدیگر راهکار هایی وجود دارد. هر یک از این راهکار ها دارای مزایا و معایبی است. به طور کلی جوشکاری را می توان بهترین راهکار پیوند چند فلز به یکدیگر عنوان کرد. دوام جوشکاری می تواند دائمی باشد. البته به جهت بهره مندی از مزایای جوشکاری، باید آن را بر اساس اصول و استاندارد های خاصی انجام داد.

به موجب تقاضای بالای فلزات در صنعت، حرفه جوشکاری نیز مورد تقاضای بالایی است. این حرفه را می توان از جمله مشاغل با سود بالا عنوان کرد. البته ممکن است به موجب برخی شرایط، درآمد برخی از جوشکاری مناسب نباشد.

پروسه جوشکاری انواع فلز نیاز به دقت و مهارت زیادی دارد. چرا که دوام و کیفیت جوش ها به این نکات بستگی دارد.

جوشکاری انواع فلز می تواند خطراتی را برای فرد به همراه داشته باشد. به همین جهت است که همواره توصیه می شود تا نکات ایمنی جوشکاری در نظر گرفته شود.

در ادامه برخی از نکات ایمنی جوشکاری را مورد بررسی قرار داده ایم. توصیه می شود که جوشکاران همواره با رعایت این نکات در قدم اول سلامت خود را حفظ نموده و در قدم بعدی جوش با کیفیتی را حاصل نمایند.

به کارگیری تهویه هوای مناسب

یکی از نکات ایمنی جوشکاری، به کارگیری تهویه هوای مناسب است. البته پیش از هر اقدامی در این باره، اگر امکان جوشکاری در فضای باز وجود داشته باشد، گزینه مناسب تری است. اما اگر مجبور به جوشکاری در فضای بسته هستید، به کارگیری تهویه مناسب حائز اهمیت است.

انجام جوشکاری در فضای باز و یا فضای بسته با تهویه مناسب، به منظور کم کردن دود و گازی های منتشره در حین عملیات جوشکاری است.

اگر امکان به کارگیری تهویه مناسب را نداشتید، حتما از تجهیزات تنفسی مناسبی استفاده نمایید. با به کارگیری این تجهیزات می توانید از آسیب ریه ها در اثر گاز ها و دود های حاصله، تا حد زیادی جلوگیری نمایید.

کلاه ایمنی از نکات ایمنی جوشکاری

از جمله نکات دیگر و بسیار ضروری در جوشکاری، استفاده از کلاه ایمنی مناسب است. کلاه ایمنی جوشکاری از جمله تجهیزات ایمنی اصلی این حرفه می باشد. با استفاده از این کلاه ها می توان به میزان 60 درصد از مخاطرات جوشکاری جلوگیری به عمل آورد.

مزیت استفاده از کلاه ایمنی جوشکاری فقط محدود به محافظت از صورت نیست. در این کلاه ها بخشی از لنز مناسب چشم ساخته شده که به وسیله آن چشم ها در مقابل نور های ماوراء بنفش مراقبت می شود. با استفاده از کلاه ایمنی مخصوص، از برق گرفتی های دردناک چشم در حین عملیات جوشکاری، جلوگیری می شود.

لباس ضد آتش

مشاغل حرفه نظیر جوشکاری غالبا دارای یک لباس کار مخصوص می باشند. از جمله دیگر نکات ایمنی در حین عملیات جوشکاری، استفاده از لباس مناسب است. لباس های ضد حریق مخصوص جوشکاری، از جین، پنبه، چرم و پشم تولید می شوند. برای افزایش خاصیت ضد حریق انواع البسه، باید از الیاف مصنوعی کمتری در آن ها استفاده کرد.

از جمله دیگر مزیت های استفاده از لباس ضد حریق مخصوص جوشکاری به تعریق کم تر در آن ها می توان اشاره کرد. این لباس ها سبک و راحت هستند و جوشکار در حین کار، اذیت نمی شود.

چکمه مخصوص و دستکش از دیگر نکات ایمنی جوشکاری

استفاده از چکمه های مخصوص و همچنین دستکش های ضد حریق در حین کار، از انواع آسیب احتمالی در حین جوشکاری جلوگیری می کند. چکمه های مخصوص جوشکاری از شوک الکتریکی به بدن نیز جلوگیری می کند.

هدفون مخصوص

صدا های تولیدی در جوشکاری می تواند به گوش آسیب برساند. به همین منظور از هدفون محافظ شنوایی در حین جوشکاری باید استفاده کرد.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *