جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نقش آلیاژ بر جوشکاری فولاد

در جهان صنعتی، فولاد از جمله مهم ترین و اصلی ترین فلز های کاربردی می باشد. با استفاده از فولاد می توان ابزار ها و وسایل مستحکمی ساخت. در برخی از صنایع استحکام فلز و مقاطع به کار رفته از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین جهت است که فولاد یکی از پر متقاضی ترین فلزات در بازار آهن محسوب می شود.

با هدف تغییر مشخصات مکانیکی و خواص مکانیکی فولاد، از عناصر دیگری در فلز استفاده می کنند. به عناصر به کار رفته آلیاژ گفت می شود. زمانی که در فولاد به جهت تغییر خواص مکانیکی آن سایر عناصر فلزی استفاده می گردد، به آن فولاد آلیاژی گفته می شود.

یکی از مهم ترین اقداماتی که بر روی انواع فلز صورت می گیرد، جوشکاری آن می باشد. جوشکاری فولاد پایدار ترین و بهترین روش جهت اتصال آن با دیگر فلزات می باشد. البته به جهت پایداری مناسب و کیفیت جوش بر روی فلز، باید آن را بر اساس اصول و نظم خاصی انجام داد.

آلیاژ های به کار رفته در فولاد می تواند در خواص جوشکاری آن تاثیر بگذارد. به همین جهت نقش آلیاژ بر جوشکاری را مورد بررسی قرار داده ایم.

در ادامه خواص جوشکاری چند فولاد آلیاژی را عنوان کرده ایم. همراه با جوش و برش نوین بمانید.

نقش آلیاژ آلومینیوم بر جوشکاری فولاد

آلومینیوم یکی از مهم ترین فلزات در صنعت است که از آن هم به صورت مستقیم و هم غیر مستقیم استفاده می کنند.

آلومینیوم یکی از آلیاژ هایی است که به فولاد می افزایند. با افزودن آلومینیوم به فولاد، اکسیژن گیری و نیتروژن گیری مناسبی انجام می گیرد. نقش آلومینیوم بر جوشکاری فولاد، در جلوگیری پوسته پوسته شدن فولاد است.

نقش عنصر اکسیژن بر فولاد

به کارگیری برخی از عناصر بر فولاد موجب بهبود خواص فلز شده و جوشکاری مناسب تری انجام می شود. اما عنصر اکسیژن بر این موضوع تاثیر نامناسبی می گذارد و اکسیژن برای فولاد مضر می باشد.

عنصر تنگستن

تنگستن از دیگر عناصری است که نقش آن بر جوشکاری فولاد بررسی می شود. این عنصر را عموما در فولاد های ابزار سازی به کار می برند. به کارگیری تنگستن بیشتر شدن استحکام سختی و همچنین قابلیت برش فولاد خواهد شد.

نقش آلیاژ کربن بر جوشکاری فولاد

دیگر عنصری که که نقش آن بر جوشکاری فولاد بررسی شده است، کربن است. در واقع کربن را می توان یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین عناصر در خواص مکانیکی فولاد عنوان کرد. میزان کربن به کار رفته در فولاد هر چه بیشتر باشد، استحکام فولاد نیز متناسب با آن بیشتر می شود. اما هر چه درصد کربن به کار رفته بالاتر باشد، قابلیت جوشکاری فولاد به همان میزان کمتر می شود.

به همین جهت نقش کربن بر جوشکاری فولاد به گونه ای است که درصد به کار بردن آن نتیجه عکس در خواص جوشکاری می گذارد.

نقش آلیاژ کروم بر جوشکاری فولاد

کروم یکی دیگر از عناصر مهم و کاربردی در ساخت انواع فلز است. با افزایش میزان کمی از کروم به فلز فولاد، قابلیت جوشکاری و میل ترکیب فولاد با اکسیژن کم تر می شود.

گوگرد در فولاد

گوگرد نیز همانند اکسیژن عنصری نامناسب برای فولاد می باشد و گوگرد را می توان مضر برای فولاد تلقی کرد.

نقش آلیاژ منگنز بر جوشکاری فولاد

نقش آلیاژ بر جوشکاری فولاد در جوشکاری فلز اهمیت بالایی دارد. چرا که با داشتن اطلاعات مناسب در این باره می توان مناسب ترین نوع آلیاژ را برای جوشکاری انتخاب کرد.

به کارگیری منگنز در فلز فولاد موجب مستحکم تر شدن آن می شود. همچنین منگنز می تواند جوش پذیری این فلز را نیز بیشتر کند.

مولیبدن در فولاد

مولیبدن نیز همانند منگنز موجب استحکام بیشتر فولاد شده و قابلیت جوشکاری آن را نیز بهبود می بخشد.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *