جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فولاد ضد زنگ چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟

فولاد ضد زنگ چیست؟ این فلز عمدتا از آهن و کروم با مخلوطی از عناصر آلیاژی دیگر مانند نیکل، کربن، نیتروژن، سیلیکون و مس ساخته می شود. در حالی که فولاد ضد زنگ به 10.5٪ کروم نیاز دارد، نسبت آلیاژهای اضافی به درجه درخواستی و استفاده مورد نظر بستگی دارد. مخلوط آلیاژها تأثیر قابل توجهی بر مقاومت فولاد ضد زنگ در برابر دماهای پایین و بالا، مقاومت در برابر خوردگی و بهبود استحکام، شکل‌پذیری و جوش‌پذیری دارد.

فولاد زنگ نزن آلیاژی از نظر محیط زیست خنثی و از نظر شیمیایی غیر فعال است. همچنین بی نهایت قابل بازیافت است و آن را به “سبزترین” فلز روی سیاره تبدیل می کند. با گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی، فولاد ضد زنگ یک گزینه عالی برای شرکت هایی است که به دنبال کاهش کربن محیط هستند.

فولاد ضد زنگ در چه صنایعی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

فولاد ضد زنگ به دلیل خواص تخصصی و توانایی مقاومت در شرایط سخت، در صنایع متعددی یافت می شود. این فلز بین جوشکاران بسیار محبوب است و استفاده زیادی از آن صورت می‌گیرد. اما برخی از صنایع نیز هستند که استفاده بیشتری از فولاد ضد زنگ دارند، در ادامه می‌بینیم مهم‌ترین کاربرد فولاد ضد زنگ در صنایع گوناگون چیست:

صنایع غذایی

صنعت فرآوری مواد غذایی به محیط های بسیار استریل نیاز دارد. ماشین‌های فرآوری مواد غذایی از مواد فولادی ضد زنگ ساخته می‌شوند، زیرا باکتری‌ها نمی‌توانند روی خود فولاد زنده بمانند. علاوه بر ماشین آلات، فولاد ضد زنگ در سطوح آماده سازی غذا، سیستم های حمل و نقل مواد غذایی، اجاق ها و چاقوها نیز استفاده می شود.

کاربرد فولاد ضد زنگ در صنعت انرژی چیست؟

همانطور که قبلا ذکر شد، فولاد ضد زنگ می تواند در شرایط شدید مانند دماهای بالا و استرس زیاد مقاومت کند. وقتی صحبت از صنعت انرژی می شود، از فولاد ضد زنگ برای ساخت راکتورهای هسته ای، برج های بادی و ژنراتورهای برق آبی استفاده می شود.

فولاد ضد زنگ چیست

فولاد ضد زنگ در صنعت پزشکی

کاربرد فولاد ضد زنگ در صنعت پزشکی چیست؟ درست مانند صنعت فرآوری مواد غذایی، صنعت پزشکی نیز به محیط های بیش از حد استریل نیاز دارد. از آنجایی که باکتری ها قادر به زنده ماندن در فولاد ضد زنگ نیستند، به طور گسترده در زمینه پزشکی استفاده می شود. در واقع، فولاد ضد زنگ آنقدر در سراسر صنعت پزشکی رایج است که دارای درجه خاص خود از فولاد ضد زنگ است که معمولاً به عنوان “فولاد ضد زنگ جراحی” نامیده می شود.

صنعت خودروسازی

شاید برایتان جالب باشد که دلیل استفاده از فولاد ضد زنگ در صنعت خودرو چیست؟ این فلز بسیار بادوام است که به این معنی است که کاندیدای مناسبی برای ساخت وسایل نقلیه و قطعات مختلف خودرو است. کارشناسان معتقد هستند که فولاد ضد زنگ باعث ایجاد یک شاسی قوی می شود. با این حال، برخی نیز بر این باورند که این فلز انعطاف مناسب را برای رانندگی در جاده‌های پر چاله ندارد. اما همانطور که امروزه مشاهده می‌شود، برخی از بزرگترین شرکت‌های خودروسازی مانند شرکت تسلا به استفاده از فولاد ضد زنگ در ساخت خودروهایشان روی آورده‌اند.

این فلز امروزه در صنایع بزرگ بسیار دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما ما سعی کردیم به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کنیم. از اینکه با ما همراه هستید از شما سپاس گزاریم.

بیشتر بخوانید:

جوشکاری پرتو الکترونی چیست؟ بررسی تجهیزات و مزایا

آلاینده‌های جوشکاری در هوا و راه محافظت دربرابر آن

جوشکاری میگ یا مگ کدام را انتخاب کنیم؟

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *