جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رایج ترین خطرات جوشکاری و نحوه مقابله با آن ها (قسمت اول)

جوشکاری خطراتی را به همراه دارد. یک رویکرد سیستماتیک به ایمنی برای اجتناب از رایج ترین خطرات جوشکاری مستلزم آموزش، تخصص، مهارت و توجه کارفرمایان و کارگران است. خطرات الکتریکی، ارگونومیکی، مکانیکی و محیط کار از دیگر خطراتی است که جوشکار ممکن است با آن مواجه شود. اگر در زمینه جوشکاری فعالیت داشته باشید حتما میدانید که همه نمی توانند به راحتی جوشکاری را آغاز کنند. افرادی که می خواهند جوشکاری خوبی شوند باید به خوبی آموزش ببینند و تمرین کنند. همین مسئله برای حفظ ایمنی نیز مهم است. جوشکاران باید درباره خطرات شغل خود و نحوه مقابله با این خطرات آموزش ببینند. با ما در ادامه همراه باشید تا شما را با این خطرات آشنا کنیم.

کار در فضایی با اکسیژن محدود

یکی از رایج ترین خطرات جوشکاری کار در فضایی محدود با کمبود اکسیژن است. گازهای بی اثر و برخی واکنش های شیمیایی رایج (به عنوان مثال زنگ زدگی) می توانند میزان اکسیژن را در فضاهای بسته مانند مخازن، لوله ها و چاله ها را کاهش دهند. کار در این مکان ها خطرناک است. قبل از ورود به یک فضای محدود باید به خوبی برنامه ریزی کنید:

در نظر بگیرید اگر راهی برای انجام کار بدون ورود وجود دارد از آن استفاده کنید. اگر مجبور به ورود هستید، از یک سیستم کار ایمن استفاده کنید. مطمئن شوید که می دانید طرح نجات اضطراری چیست. برای جلوگیری از رایج ترین خطرات جوشکاری هرگز از منابع اکسیژن برای بهبود هوا استفاده نکنید (این کار میتواند باعث آتش سوزی شود) گازهای جوشکاری مانند آرگون، دی اکسید کربن، نیتروژن و هلیوم می توانند هوا را در داخل فضاهای بسته جابجا کنند. آرگون و دی اکسید کربن گازهای نسبتاً «سنگینی» هستند. آن‌ها می‌توانند در مکان‌هایی جمع شوند که معمولاً انتظار آن را ندارید، برای مثال گودال‌های بازرسی خودرو.

گاهی اوقات از گازهای بی اثر برای جایگزینی عمدی هوا برای جلوگیری از اکسیداسیون جوش یا کاهش خطر آتش سوزی استفاده می شود. همچنین ممکن است گازها در حین استفاده از آنها در فرآیند جوشکاری ایجاد شوند. اگر سیستم ایمنی کار را رعایت نکنید و وارد منطقه ای شوید که مقدار زیادی گاز بی اثر وجود دارد، در معرض خطر مرگ ناشی از خفگی هستید.

جلوگیری از آتش سوزی و انفجار در رایج ترین خطرات جوشکاری

از دیگر رایج ترین خطرات جوشکاری میتوان به آتش سوزی اشاره کرد. در مواردی که نمی توان کار را در یک منطقه امن انجام داد، یا در جایی که مواد قابل احتراق را نمی توان از محل کار خارج کرد، در حین و بعد از کار باید مراقب احتمال آتش سوزی باشید. هر ساله افراد زیادی در محل کار بر اثر آتش سوزی یا انفجار تصادفی مواد قابل اشتعال مجروح می شوند. مکان هایی که شامل استفاده یا ایجاد مواد شیمیایی، بخارات، مایعات، گازها، جامدات یا غبارهایی است که می توانند به راحتی بسوزند یا منفجر شوند، خطرناک هستند. اثرات انفجار یا آتش سوزی در محل کار می تواند از نظر تلفات جانی، جراحات، آسیب های قابل توجه به اموال و محیط زیست و جامعه تجاری مخرب باشد.

جمع بندی

جوشکاری نیز مانند بسیاری از شغل های دیگر دارای خطراتی است که باید از آن ها آگاه باشید. امیدواریم که تا اینجای کار از این مقاله لذت برده باشید. ادامه خطرات جوشکاری را می توانید در قسمت بعدی این مقاله مشاهده کنید: رایج ترین خطرات جوشکاری و نحوه مقابله با آن ها (قسمت دوم)

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *