جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

راهنمای جوشکاری اتصالات

این مقاله راهنمای جوشکاری اتصالات می باشد. اتصال جوش نقطه ای است که دو یا چند قطعه کار باید به هم “جوش داده شوند”. معمولاً اینها لبه مواد هستند. جوشکاری اتصالات یکی از جوش های حساس و پراستفاده به شمار می رود که یادگیری آن برای هر جوشکاری می تواند بسیار مهم باشد، با ما در ادامه همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره جوشکاری اتصالات کسب کنیم.

چند نوع اتصال جوش وجود دارد؟

امروزه پنج نوع اصلی از اتصالات جوش مورد استفاده در جوشکاری وجود دارد. هر کدام اهداف و مزایای خاص خود را در یک شغل خاص دارند. آنها به شرح زیر است:

اتصال سه راهی در راهنمای جوشکاری اتصالات:

دقیقاً همانطور که از نام آن پیداست، جوش اتصال سه راهی دو تکه فلزی (یا پلاستیکی) است که به هم می‌رسند و «T» را تشکیل می‌دهند. این معمولاً در 90 درجه نسبت به یکدیگر است. انواع معمول جوش فیله یا پلاگین هستند.

مفصل لب به لب:

یک اتصال لب به لب از 2 قطعه با ضخامت یکسان تشکیل شده است که از انتها به پایان می رسد. در نتیجه آنها به یکدیگر “چسبانده می شوند” و یک صفحه تخت را تشکیل می دهند. انواع جوش رایج عبارتند از: شیار یا فیله.

لپ مفصل در راهنمای جوشکاری اتصالات:

در ادامه راهنمای جوشکاری اتصالات به بررسی جوش لپ مفصل خواهیم پرداخت. اتصال لبه دو ورقه با ضخامت های مختلف است که به صورت افقی روی هم قرار می گیرند. این اتصال معمولاً در مواردی استفاده می شود که یک مفصل استحکام کافی را ایجاد نمی کند. نوع معمول جوش فیله است.

اتصال گوشه ای:

مانند یک اتصال سه راهی، یک اتصال گوشه از دو قطعه تشکیل شده است. اما، آنها به جای سه راهی یک شکل “L” را تشکیل می دهند. انواع جوش متداول عبارتند از فیله و شیار.

اتصال لبه:

جایی که لبه‌های دو سطح صاف در یک راستا قرار می‌گیرند، سپس لبه‌ها با جوش پوشانده می‌شود. انواع جوش متداول عبارتند از: فیله، شیار و مخروطی.

بیشتر بخوانید: جوشکاری نیمه اتوماتیک چیست؟

قوی ترین اتصال جوشی کدام است؟

معمولاً تصور می شود که مفصل گوشه یا مفصل سه راهی قوی ترین هستند. به خصوص هنگامی که با یک جوش نوع شیار نفوذی ترکیب شود. ممکن است برای همه مشاغل مناسب نباشد، بنابراین همیشه بهتر است بسته به هر موقعیتی بررسی کنید.

ضعیف ترین اتصال جوشی کدام است؟

اتصال لبه ای ضعیف ترین نوع اتصال جوش است، بنابراین برای کارهای باربر مناسب نیست. در عوض، برای تقویت فلز و جایگزینی فلز فرسوده و آسیب دیده ایده آل است.

نتیجه راهنمای جوشکاری اتصالات

هر نوع اتصال جوشکاری در شرایط مختلف دارای مزایا و معایب خود می باشد. محیط کار، ویژگی های مواد و مهارت جوشکار همه عوامل هستند. یک جوش موفق نقطه اوج آماده سازی و تجهیزات مناسب نیز هست!
بنابراین تحقیقات زیادی انجام دهید تا مطمئن شوید که کار یک بار درست انجام می شود و از اشتباهات پرهزینه جلوگیری کنید!

توجه: اقدامات احتیاطی ایمنی مناسب برای انواع جوشکاری حیاتی است. این می تواند یک سرگرمی یا شغل خطرناک باشد. همیشه یک کلاه ایمنی قابل اعتماد برای محافظت از چشمان خود و لباس محافظ مناسب بپوشید. از جمله چکمه‌های جوشکاری، لباس‌های سر و موها را به عقب ببندید.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *