جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

راهنمای اصطلاحات و تعاریف جوشکاری

راهنمای اصطلاحات و تعاریف جوشکاری یکی از نیازمندی های ورود به  رشته جوشکاری  است. جوشکاری مستلزم یادگیری چند چیز جدید از جمله انبوهی از اصطلاحات صنعتی است. از آنجایی که یادگیری اصطلاحات ضروری صنعت ممکن است گاهی گیج کننده باشد، واژه نامه ای از اصطلاحات و تعاریف اولیه جوشکاری می تواند هر سوالی را که ممکن است داشته باشید با موفقیت برطرف کند. بسیاری از اصطلاحات جوشکاری ارزش یادگیری دارند، بنابراین این راهنما پنج مورد از ضروری ترین آنها را برایتان شرح می دهد: جریان متناوب، آمپر، فلز پایه، جریان مستقیم و الکترود. با ما در ادامه این مقاله از فروشگاه جوش و برش نوین همراه باشید تا به بررسی این اصلاحات بپردازیم و معنای آن ها را برایتان شرح دهیم.

جریان متناوب

اگر “AC/DC” را در دستگاه جوش مشاهده کردید، AC مخفف “جریان متناوب” است. این اصطلاح به جهتی اشاره دارد که جریان الکتریکی در آن جریان دارد. جریان های متناوب به طور معمول جهت خود را تغییر می دهند، که با “جریان مستقیم” (که با علامت DC شناخته می شوند) متفاوت است. هرکدام از این جریان ها ویژگی های خاص خود را دارند و مزایا و معایب متفاوتی نیز دارند.

آمپر در جوشکاری چه معنایی دارد؟

یکی دیگر از راهنمای اصطلاحات و تعاریف جوشکاری آمپر است. میزان آمپراژ مورد نیاز هر جوش از کار به کار دیگر متفاوت است، بنابراین این یکی از حیاتی ترین اصطلاحات برای درک است. آمپراژ میزان الکتریسیته ای را که در هر ثانیه از ناحیه خاصی از هادی عبور می کند را اندازه گیری می کند. برای جلوگیری از سردرگمی بیشتر، به خاطر داشته باشید که “جریان” و “آمپر” به فرآیند مشابهی در جوشکاری اشاره دارد – اغلب می شنوید که به جای یکدیگر استفاده می شوند.

بیشتر بخوانید: زمان تعویض تورچ جوشکاری MIG کی است؟

فلز اصلی چیست؟

این اصطلاح به فلزی اطلاق می شود که فرآیند جوشکاری، برش و یا تغییر برروی آن انجام می گیرد. همچنین گاهی ممکن است از جوشکاران بشنوید که از این فلز اصلی به عنوان پایه کار نیز یاد می شود.

جریان مستقیم

از دیگر راهنمای اصطلاحات و تعاریف جوشکاری جریان مستقیم است. قسمت DC برچسب “AC/DC” که قبلاً ذکر شد در دستگاه های جوشکاری مخفف “جریان مستقیم” است. جریان مستقیم فقط در یک جهت جریان دارد. در مقایسه با جریان های متناوب، جریان مستقیم هرگز معکوس نمی شود. همانطور که پیشتر اعلام شد هرکدام از این جریان ها ویژگی های خاص خود را دارند و نمی توان یکی از آن ها را از همه نظر برتر از دیگری دانست.

الکترود

این اصطلاح به مواد مختلفی اشاره دارد که به طور معمول برای هدایت جریان الکتریکی از فلز پایه استفاده می شود. انواع مختلف الکترودها شامل میله‌ها و سیم‌های جوشکاری هستند که هر دو برای حفظ قوسی که جوشکارها برای همجوشی دو فلز پایه به آن نیاز دارند، حیاتی هستند.

خواندن این واژه نامه از اصطلاحات و تعاریف اولیه جوشکاری برای هر کسی که سعی در ورود به صنعت دارد بسیار مهم است. اگر این اصطلاحات را درک نکنید، تکمیل جوش موفقیت آمیز چندان آسان نخواهد بود. پس از یادگیری اصول اولیه، می‌توانید به سراغ یادگیری روش‌ها و تجهیزات مختلف صنعت بروید.

بیشتر بخوانید:

جوشکاری فلزات غیرمشابه و اصول انجام آن

مزایای جوشکاری تیگ چیست؟

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *