جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

هرچه باید از دستگاه برش پلاسما بدانید (قسمت اول)

در این مقاله درباره هرچه باید از دستگاه برش پلاسما بدانید صحبت کرده ایم. اگر هرگونه سوالی درباره دستگاه های برش پلاسما دارید پیشنهاد می کنیم این مقاله را از دست ندهید. با ما در فروشگاه جوش و برش نوین همراه باشید.

کاتر پلاسما چیست؟

کاتر پلاسما یکی از جالب ترین و قدرتمندترین ابزارهایی است که در قرن بیستم ساخته شده است. این کاتر پلاسما با استفاده از اصول اولیه فیزیک نتایج تقریباً جادویی دارد. برای برش فلز یا بریدن اشکال و سوراخ های سفارشی از صفحه و ورق فلزی، تسمه ها، پیچ و مهره ها و لوله ها استفاده می شود. زمانی که یک قطعه تجهیزات صنعتی بود، اکنون توسط هنرمندان خلاق و علاقمندان نیز استفاده می شود، بنابراین هر چیزی از کشتی سازی گرفته تا مجسمه ساز می تواند از دستگاه برش پلاسما استفاده کند.

هرچه باید از دستگاه برش پلاسما بدانید، کاتر پلاسما CNC چگونه کار می کند؟

در ادامه هرچه باید از دستگاه برش پلاسما بدانید می خواهیم درباره کاتر CNC صحبت کنیم. یک سیستم برش پلاسما، CNC دستگاهی است که یک مشعل پلاسما را حمل می کند و می تواند آن مشعل را در مسیری که توسط رایانه هدایت می شود حرکت دهد. اصطلاح CNC به کنترل عددی کامپیوتر اشاره دارد که به این معنی است که یک کامپیوتر برای هدایت حرکت ماشین ها بر اساس کدهای عددی در یک برنامه استفاده می شود. یک برش پلاسما CNC برای دستیابی به برش های دقیق و با کیفیت برای اکثر پروژه های ساخت فلز ضروری است.

یک مشعل پلاسما مکانیزه معمولاً مستقیم است و در مقایسه با مشعل دستی توسط میز برش پروفیل حمل می شود. برش پلاسما CNC شامل برش از طریق مواد رسانای الکتریکی با استفاده از یک جت تسریع شده پلاسمای داغ است که مستقیماً به سمت ماده بریده شده هدایت می شود. فولاد، آلومینیوم، برنج و مس.

برش های پلاسما CNC از نظر اندازه، قیمت و عملکرد بسیار متفاوت است. این دستگاه ها بسیار دقیق و سریع هستند و فلزات را با سرعت 500 اینچ در دقیقه برش می دهند. برش های پلاسما برای عملکرد به یک گاز پلاسما و یک گاز کمکی نیاز دارند و با توجه به مواد بریده شده متفاوت هستند.

یکی از مواردی که باید در هرچه باید از دستگاه برش پلاسما بدانید، بدانید این است که بر خلاف بسیاری از سیستم های CNC سرگرمی، یک برش پلاسما به فضای زیادی در یک منطقه با تهویه مناسب نیاز دارد تا بتواند با خیال راحت کار کند.

با کاتر پلاسما چه کاری می توانید انجام دهید؟

برش فلز با کاتر پلاسما هدف اصلی است. آنها عمدتاً در کارگاه های ساخت و ساز و همچنین در تعمیرات خودرو، فولاد سازه های صنعتی و شرکت های ساختمانی از برش های پلاسما در پروژه های بزرگ برای برش و ساخت تیرهای عظیم یا کالاهای ورق فلزی استفاده می کنند. قفل سازها از برش های پلاسما برای سوراخ کردن گاوصندوق ها و گاوصندوق ها در زمانی که مشتریان قفل شده اند و فروشندگان ضایعات و نجات از پلاسما برای عملیات اسقاط استفاده می کنند. بسیاری از صنعتگران، هنرمندان و کارگران فلزی از برش‌های دستی برای خلق آثار هنری منحصربه‌فرد استفاده می‌کنند که هرگز با ابزارهای فلزکاری معمولی امکان‌پذیر نخواهد بود. این ابزار واحد به اپراتورهای برش پلاسما این توانایی را می دهد که برش های اریب، سوراخ های دقیق ایجاد کنند و تقریباً به هر شکلی که می توانند تصور کنند، برش دهند.

هرچه باید از دستگاه برش پلاسما بدانید

کاتر پلاسما چگونه کار می کند؟

برش های پلاسما با فرستادن قوس الکتریکی از طریق گازی که از یک دهانه منقبض عبور می کند کار می کنند. گاز از یک دهانه محدود (نازل) عبور می‌کند و باعث می‌شود با سرعت زیاد آن را فشرده کند. این گاز با سرعت بالا است که از میان فلز عبور می کند.

هرچه باید از دستگاه برش پلاسما بدانید، آیا برش پلاسما به هوای فشرده نیاز دارد؟

هوای فشرده متداول ترین گازی است که برای برش های پلاسما با جریان کمتر استفاده می شود. اگر مواد نازک تری را از ضخامت 2.5 سانتی متر برش دهید بسیار عالی است. هوای فشرده اغلب هوای فروشگاهی نامیده می شود و برخی از برش های پلاسما دارای یک کمپرسور داخلی هستند.

کاتر پلاسما به چه مقدار هوا نیاز دارد؟

بستگی به این دارد که چه ماده ای، چه ضخامتی برش می دهید و چه کاتری پلاسما دارید. با این حال، تمام تولیدکنندگان پلاسما حداقل جریان هوا و فشار مورد نیاز را در کتابچه راهنمای مالک ذکر کرده اند. این الزامات بین سیستم‌ها متفاوت است، اما به عنوان مثال، Hypertherm Powermax 45 به 6 فوت مکعب در دقیقه (cfm) در 90 psi نیاز دارد. برش‌های پلاسما دستگاه‌هایی هستند که هوا تشنه هستند، مگر اینکه تمام برش‌های انجام شده بسیار کوتاه باشند، بنابراین مطمئن شوید که کمپرسوری را خریداری کنید. می تواند دستگاه برش پلاسما خود را حفظ کند.

آیا کاتر پلاسما از گاز استفاده می کند؟

بله، یک برش پلاسما از یک گاز یا مخلوطی از گازها استفاده می کند. گاز می تواند هوای فروشگاهی، نیتروژن، آرگون، اکسیژن یا مخلوط باشد. یک قوس الکتریکی از طریق گازی که از یک دهانه منقبض عبور می کند فرستاده می شود.

هرچه باید از دستگاه برش پلاسما بدانید، چه گازی برای کاتر پلاسما لازم است؟

بسیاری از سازندگان سیستم‌های پلاسما را با قابلیت دو گازی یا چند گازی انتخاب می‌کنند. این بدان معناست که می توان از انواع پلاسما و گازهای محافظ برای کاربردهای مختلف استفاده کرد. مشعل های چند گازی بیشترین انعطاف را برای مغازه هایی که مواد مختلف را برش می دهند ارائه می دهد. گازهای مختلفی بسته به نوع و ضخامت مواد برای دستیابی به بهترین تعادل بین کیفیت برش، عمر قطعات، بهره وری و هزینه کلی عملیات استفاده می شود. اکثر کتابچه های راهنمای سیستم پلاسما تمایل دارند که اپراتور را با یک آرایه گیج کننده از نمودارهای برش و انتخاب گاز غرق کنند.

بیشتر بخوانید: 

راهنمای جوشکاری فولاد ضد زنگ

مروری بر نحوه کار جوشکاری

نکات خرید دستکش جوشکاری

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *