جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

حقایقی درباره جوشکاری

ندر دنیای ما فلزات در جای تا جای زندگی ما نقش دارند. به همین جهت علم آشنایی با انواع فلزات می تواند ما را با این مقاطع ارزشمند آشنا کند. به کارگیری جوشکاری در صنایع مختلف شیوه های مختلفی دارد. فلزات در اشکال هندسی مختلف تولید و در ساخت محصولات به کار گرفته می شوند. در ساخت انواع کالا با فلز، اتصال فلز به فلز و فلز به دیگر قطعات یکی از نکات حائز اهمیت است. به همین جهت روش های گوناگون برای انجام این اتصالات معرفی شده اند. بهترین و پایدار ترین روش اتصال دو یا چند فلز به یکدیگر، روش جوشکاری است. جالب است بدانید که جوشکاری در پیشرفت بشر نقش زیادی داشته است. به همین جهت در این مطلب حقایقی درباره جوشکاری را بازگو کرده ایم تا با این علم مهم بیشتر آشنا شوید.

همراه با جوش و برش نوین بمانید.

قدمت جوشکاری چندین هزار سال است!

یکی از جالب توجه ترین حقایقی که درباره جوشکاری می توان به آن اشاره کرد، این است که این علم قدمت چندین هزار ساله دارد. البته لازم به ذکر است که جوشکاری امروزه تفاوت های زیادی با آن چه در گذشته به کار می رفت، پیدا کرده است. اما با این حال این روش پیشینه چندین هزار ساله دارد.

جوشکاری که امروزه با آن سر و کار داریم، مربوط به دهه 1800 میلادی است. ولی مشابهاتی از این روش از زمان عصر برنز در میان بشر کاربرد داشته است.

نشانه های قدمت بالای جوشکاری در اهرام باستانی مصر کشف شده است. در این اهرام هیروگلیف هایی کشف شده که در آن جوشکاران در حال فعالیت هستند. جالب توجه است که این هیروگلیف ها بیشتر از یک مرتبه کشف شده اند.

بیشتر از نصف کالا های دستساز با جوش تولید می شوند

یکی دیگر از حقایقی که درباره جوشکاری وجود دارد این است که بیشتر از نصف کالا های دستساز، نیاز به جوشکاری دارند. جوشکاری در صنایع بسیار زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع ماشین های مسابقه ای، ماشین های مزرعه ای، کشتی های اقیانوسی، کامپیوتر شخصی و …، همگی در ساختشان نیاز به جوشکاری دارند.

ربات صنعتی جوشکاری!

با پیشرفت تکنولوژی، صنعت جوش و جوشکاری نیز دستخوش تغییرات زیادی شده است. در سال 1954 میلادی شرکت جنرال موتورژ یک ربات صنعتی جوشکاری طراحی کرد. این ربات صنعتی در صنعت خودرو به کار گرفته شد. ربات صنعتی جوشکاری ساخته جنرال موتورز، وزن بسیار سنگینی داشت و دستورات اعمال شده را در یک درام مغناطیسی متصل به سرانجام می رساند.

جوشکاری اولتراسونیک و بدنه خودرو پلاستیکی!

جوشکاری اولتراسونیک همواره در صنایع مختلف کاربرد دارد. از این روش جوشکاری همچنین در جهت ذوب پلاستیک و دیگر مواد نیز استفاده می شود. البته لازم به ذکر است که ماشین های پلاستیکی دوامی نیاوردند.

جوشکاری مرطوب و خشک

اگر با صنعت جوشکاری چندان آشنایی ندارید، جالب است بدانید که جوشکاری هم به صورت مرطوب و هم به صورت خشک وجود دارد. جوشکاری مرطوب نوعی جوشکاری است که آن به طور مستقیم با آب احاطه گردیده شده است. غالب جوشکاری ها در محیط های خشک انجام می شود.

جوش انفجاری

جوش انفجاری را می توان یکی دیگر از حقایقی درباره جوشکاری عنوان کرد. این نوع جوش را در واقع به انفجار هایی کنترل شده می گویند. در این روش، انفجار ها به منظور جوش فلزات به یکدیگر صورت داده می شود. در روش جوش انفجاری، خواص ذاتی فلزات استفاده نمی شود.

سخن پایانی

تکنولوژی های مختلف امروزه به واسطه فلزات رشد چشمگیری را داشته اند. همه این ها به لطف این عناصر و همچنین جوشکاری آن ها ممکن شده است. صنعت جوشکاری همواره تقاضای بالایی دارد. چرا که در دنیای مدرن، جوشکاری نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

 

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *