جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جوش اصطکاکی چیست؟

جوش اصطکاکی چیست؟ به طور سنتی، جوشکاری به عنوان یک فرآیند ساخت شناخته می شود که مواد را با ایجاد همجوشی به یکدیگر متصل می کند. در حالی که بسیاری از روش های جوشکاری شامل یک منبع انرژی مانند شعله گاز، قوس الکتریکی یا لیزر است. جوش اصطکاکی ندارد. جوشکاری اصطکاکی در واقع یک تکنیک آهنگری است. این شامل تولید گرما با حرکت نسبی و نیروی زیاد است. نتیجه اصطکاک بین دو ماده است که باعث ایجاد گرما برای نرم شدن آنها و اتصال آنها به یکدیگر می شود.

انواع جوشکاری اصطکاکی

جوشکاری اصطکاکی اشکال مختلفی دارد:

  1. جوشکاری اصطکاکی چرخشی – که در آن یک قسمت با سرعت بالا می چرخد. و به قسمت دیگری که ثابت نگه داشته می شود فشار داده می شود.
  2. جوشکاری با اصطکاک کم – که در آن از یک منبع انرژی خارجی برای افزایش دمای رابط دو قسمت در حال اتصال استفاده می شود و در نتیجه نیروهای فرآیند مورد نیاز برای ایجاد یک جوش حالت جامد کاهش می یابد.
  3. جوشکاری اصطکاکی خطی – که در آن یک قسمت در یک حرکت خطی با سرعت زیاد حرکت می کند و به قسمت دیگر که ثابت نگه داشته می شود فشار داده می شود.
  4. جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی – از یک ابزار چرخان و نیروی فورج محوری برای ایجاد پیوند بین دو قطعه استفاده می کند که اتصالات بسیار با کیفیت و با استحکام بالا با اعوجاج کم ایجاد می کند.

مزایای جوش اصطکاکی چیست؟

فرآیند جوشکاری اصطکاکی به عنوان یک راه حل اتصال و جوشکاری حالت جامد، به شرکت ها کمک می کند تا تصمیمات تجاری هوشمندانه ای اتخاذ کنند، زیرا چندین مزیت را ارائه می دهد، از جمله:

جوش هایط با دوام بالا

باندها در حالت جامد خود بدون درز هستند، به این معنی که آنها به گونه ای طراحی شده اند که در شرایط سختی که ممکن است جوشکاری سنتی شکست بخورد، مقاومت کنند. افزایش استحکام باند به معنای ماندگاری بیشتر قطعات است و این بر روی خط نهایی تأثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید: ایمنی برای جوشکارهای مبتدی – قسمت اول

کاهش هزینه های تولید

با توجه به تطبیق پذیری جوش اصطکاکی، شرکت ها می توانند دو قطعه را به هم متصل کنند، بسیار ارزان تر از شروع با آهنگری یک تکه. هیچ مواد مصرفی استفاده نمی شود و فرآیندهای آماده سازی به دلیل کارایی هایی که جوش اصطکاکی روی میز می آورد به حداقل می رسد.

کاهش وزن برای کاربردهای متعدد

جوشکاری اصطکاکی محصولات نهایی سبک تری تولید می کند و آن را به یک راه حل عالی برای بسیاری از چالش های مهندسی سخت تبدیل می کند. این به این دلیل است که به مواد مختلف اجازه می دهد تا به یکدیگر متصل شوند – از جمله بسیاری از ترکیبات که در غیر این صورت غیر قابل جوش تلقی می شوند.

جوشکاری اصطکاکی را می توان برای انواع هندسه قطعات و کاربردها از جمله دیسک های تیغه ای موتور جت، اجزای کیسه هوای خودرو، زنگ میله های خرده فروشی، اجزای خودروهای نظامی و پیستون ها یا محورها استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: 

جلوگیری از خطرات جوشکاری

ساده ترین نوع جوشکاری برای مبتدیان چیست؟

تفاوت جوشکاری AC و DC چیست؟

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *