جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جوش آرگون چیست؟

اگر به جوشکاری علاقه‌مند باشید حتما نام جوش آرگون را شنیده‌اید و شاید کنجکاو باشید که جوش آرگون چیست و چه کاربردی دارد. جوش آرگون که با نام تیگ (TIG) نیز شناخته می‌شود یکی از روش‌های جوشکاری است که یک تفاوت اصلی با دیگر فرآیندهای جوشکاری دارد. این تفاوت نیز در این است که در تیگ جهت ایجاد قوس جوشکاری از الکترود تنگستن استفاده می‌شود. در تیگ الکترود برخلاف روش‌های دیگر در زمان جوشکاری مصرف نمی‌شود. در واقع در این روش الکترود تنها برای ایجاد قوس مورد استفاده قرار می‌گیرد. با فروشگاه جوش و برش نوین همراه باشید تا در ادامه به بررسی ویژگی‌های این روش جوشکاری بپردازیم.

نحوه کارکرد جوش آرگون چیست؟

حال که با تیگ یا همان جوش آرگون آشنا شدید بگذارید بررسی کنیم که نحوه کارکرد آن چیست. در حین جوش تیگ گاز خنثی هوا به بیرون رانده شده و همین موضوع از اکسیده شدن الکترود جلوگیری می‌کند. همین امر باعث می‌شود الکترود مصرف نشود. در این روش از سیم جوش یا همان (Filler metal) به عنوان فلز پرکننده استفاده می‌گردد و سیم جوش نیز همانند جوشکاری با اشعه اکسی استیلن در جوش تغذیه می‌گردد.

البته جالب است بدانید که برخی از افراد در ایران این روش را با نام آرگون یا تیک نمی‌شناسند. بگذارید ببینیم نام جوش آرگون در ایران چیست. این فرآیند جوشکاری در ایران با نام جوش آلومینیوم نیز شناخته می‌شود. همچنین برخی از افراد این جوش را با نام سازندگان آن یعنی هلی آرک یا هلی ولد می‌شناسند. این روش امروزه در جهان به عنوان فرآیند G.T.A.W شناخته می‌شود و نام آلمانی آن نیز WIG می‌باشد.

همانطور که از نام این روش قطعا متوجه شدید گاز محافظ مورد استفاده در این روش گاز آرگون می‌باشد. البته امروزه برای جوشکاری تیگ از آرگون خالص استفاده نمی‌شود و برای انجام آن از ترکیب هلیوم و آرگون استفاده می‌کنند. علت این ترکیب در این است که هلیوم باعث افزایش سرعت جوش و افزایش توان قوس می‌شود و همچنین از طرفی باعث خروج بهتر گاز می‌گردد.

آرگون بیشتر در کدام جوشکاری‌ها استفاده می‌گردد؟

جوشکاری تیگ با گاز آرگون یا همان جوش آرگون نیز مانند دیگر فرآیندهای جوشکاری در برخی شرایط یکی از بهترین روش‌ها جهت جوشکاری به‌شمار می‌آید. معمولا شرایطی که باعث می‌شوند استفاده از آرگون انتخاب اول جوشکاران باشد موارد زیر است:

  • در جوشکاری فلزات رنگین (مانند آلومینیوم، نیکل، مس، برنج، روی و…)
  • در جوشکاری ورق‌های نازک‌تر از 1 میلی‌متر
  • در جوشکاری پاس ریشه در مخازن و لوله‌ها

مزایای استفاده از جوش آرگون چیست؟

حال که متوجه شدید جوش آرگون چیست و بیشتر در چه جوشکاری‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد بگذارید تا درباره مزایای آن نیز صحبت کنیم. آرگون مزایای زیادی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. در این روش اغتشاش در جریان قوس شکل نمی‌گیرد و کیفیت فلز جوش بالاتر می‌رود.
  2. بخاطر نبود سرباره و همینطور عدم وجود جرقه و دود در این روش منطقه قوس و همینطور حوضچه مذاب به راحتی و با وضوح مناسب قابل مشاهده است.
  3. این روش امکان جوشکاری فلزات رنگین و همچنین ورق‌های بسیار نازک را با دقت بسیار بالایی برای شما فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید

مهندسی جوش چیست؟

5 دلیل استفاده از CO2 در جوشکاری مگ فولادهای کربنی

کانکتور جوشکاری چیست و چگونه عمل می‌کند؟

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *