جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جوشکاری فلزات غیرمشابه و اصول انجام آن

جوشکاری فقط نباید بین دو قطعه از یک فلز اتفاق بیفتد. جوشکاری فلزات غیرمشابه در صنعت نادر نیست، اما این فرآیند نیاز به مراقبت و آماده سازی بسیار بیشتری دارد. بدون آماده سازی مناسب، جوشکاری فلزات مختلف با هم می تواند به جای ثبات، ترک ایجاد کند. هرکسی که از این فرآیند اطلاعی نداشته باشد می تواند با مطالعه راهنمای زیر شروع به درک اصول اولیه جوشکاری فلزات غیرمشابه کند.

یک مقدمه

جوشکاری فلزات غیرمشابه به این معنی است که شما دو فلز را با خواص متفاوت از یکدیگر ترکیب می کنید. نمونه هایی از این کار عبارتند از جوشکاری فولاد با آلومینیوم و آلومینیوم با مس. همانطور که می بینید، این مفهوم نسبتاً ساده است، اما احتمالاً از خود می پرسید که دقیقاً مزایای جوشکاری فلزات غیر مشابه چیست. جوشکاری موفقیت آمیز دو فلز غیرمشابه می تواند مزایای کلیدی محصول نهایی شما را از ویژگی های هر دو ماده به ارمغان آورد. آلومینیوم، فولاد، مس و سایر فلزات قابل جوش بسته به کاربرد خاص، مزایا و معایب خود را دارند، بنابراین مزایای ذکر شده متفاوت خواهد بود.

بیشتر بخوانید: ساده ترین نوع جوشکاری برای مبتدیان چیست؟

خواص غیر مشابه در جوشکاری فلزات غیرمشابه

اکثر فلزات نامشابه نقاط ذوب متفاوتی دارند. اگر به اندازه کافی آماده نباشید، این مورد می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در حین جوش شود. برای ذوب موفقیت آمیز جهت جوشکاری فلزات غیرمشابه با هم، از تکنیک های جوشکاری استفاده کنید که قادر به ذوب موفقیت آمیز هر دو فلز هستند. روش های خاصی که برای محلول استفاده می کنید بسته به فلزاتی که به یکدیگر جوش می دهید متفاوت است.

قبل از جوشکاری فلزات غیرمشابه، عامل دیگری که باید در نظر گرفته شود، خواص انبساط حرارتی هر قطعه کار جداگانه است. در حضور گرما، فلزات خاصیت انبساط و انقباض منحصر به فردی از خود نشان می دهند. جوشکاری فلزات با خواص انبساط حرارتی متفاوت می‌تواند منجر به جوش ضعیف‌تر شود.

یکی دیگر از عوامل کلیدی که باید در نظر بگیرید، محیطی است که در آن جوش تمام شده را ذخیره خواهید کرد. وجود رطوبت می تواند باعث خوردگی گالوانیکی بر روی فلزات غیر مشابه شود، مانند بسیاری از آلاینده های دیگر. تغییر شدید دما همچنین می تواند به فلزات غیر مشابه آسیب برساند، بنابراین محصول نهایی خود را در محیطی راحت، تمیز و پایدار نگه دارید.

جمع بندی

اگرچه چیزهای بیشتری برای یادگیری در مورد این موضوع وجود دارد، قبل از اینکه خودتان این فرآیند را امتحان کنید، درک اصول اولیه جوشکاری فلزات غیرمشابه ضروری است. همانطور که می بینید، اگر مراحل آماده سازی درست را انجام ندهید، هنگام جوشکاری فلزات غیرمشابه، مشکلات  زیادی ممکن است رخ دهد. با این حال، تحت شرایط مناسب، این روش جوشکاری می تواند محصولات قوی و قابل اعتمادی را به همراه داشته باشد. همیشه به یاد داشته باشید که مهم ترین نکته در جوشکاری دو فلز غیر مشابه در شناسایی ویژگی های این دو فلز است. پیش از شروع جوشکاری شما باید تمامی ویژگی های جوش فلزات خود را بشناسید، ویژگی هایی نظیر دمای ذوب، میزان انبساط و…

بیشتر بخوانید:

مزایای جوشکاری تیگ چیست؟

زمان تعویض تورچ جوشکاری MIG کی است؟

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *