جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جلوگیری از پاشش جرقه جوشکاری با 5 روش ساده

جرقه‌های جوشکاری را می‌توان یکی از دغدغه‌های اصلی جوشکاران دانست و همانطور که می‌دانید عدم جلوگیری از پاشش جرقه جوشکاری می‌تواند باعث وجود آمدن مشکلات و خسارات زیادی شود. اما باید بدانید روش‌های بسیار ساده‌ای برای جلوگیری از مشکل پاشش این جرقه‌ها وجود دارد که در ادامه این مقاله قرار است به بررسی آن‌ها بپردازیم. با نوین ولد در ادامه همراه باشید.

چرا جلوگیری از پاشش جرقه جوشکاری اینقدر مهم است؟

جلوگیری از پاشش جرقه جوشکاری به دلایل زیادی اهمیت دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را مرور خواهیم کرد:

  • کیفیت جوش کاهش پیدا می‌کند
  • می‌تواند به محل کار آسیب برساند و آن را کثیف کند
  • در صورت بی دقتی می‌تواند باعث آتش‌سوزی شود
  • و…

البته این مسائل بخشی از مشکلاتی است که جرقه های جوشکاری می‌توانند ایجاد کنند و افرادی که با جوشکاری سروکار دارند می‌دانند که این جرقه‌های کوچک آزاردهنده‌ترین بخش در جوشکاری هستند و از همین جهت هراقدامی که بتواند باعث کاهش این جرقه‌ها شود برایشان مفید و کاربردی است.

1. از ثابت بودن جریان مطمئن شوید

اولین اقدام برای جلوگیری از پاشش جرقه جوشکاری اطمینان از ثابت بودن جریان است، ضروری است که مطمئن شوید مشعل جوش و کابل سرب برگشتی به طور ایمن و درست به منبع تغذیه متصل شده‌اند. این مسئله در مورد نقطه اتصال و گیره اتصال به زمین نیز صدق می‌کند و باید از درستی تمام این اتصالات مطمئن شوید.

2. از سیم کشی ثابت اطمینان حاصل کنید

برای اینکه جوشکاری تا حد ممکن کم جرقه باشد، قوس باید پایدار باشد. و برای داشتن یک قوس پایدار نیاز به یک سیم کشی ثابت دارید. برای اطمینان از این امر، سه چیز مهم است:

  1. مطمئن شوید که مشعل جوشکاری به درستی بسته شده است.
  2. از سالم بودن و عدم وجود اتصالی در سیم مطمئن شوید.
  3. در صورت امکان از دستگاه‌های محافظ نوسان برای کاهش نوسان برق استفاده کنید.

جلوگیری از پاشش جرقه جوشکاری

3. از گاز محافظ مناسب در مقدار مناسب استفاده کنید

محافظ گاز ناکافی می تواند باعث ناپایداری قوس شود که به نوبه خود منجر به پاشش جرقه جوشکاری می شود. دو عامل در اینجا بسیار مهم است: جریان گاز (قاعده کلی: قطر سیم * 10 = سرعت جریان گاز بر حسب لیتر در دقیقه) و خروجی (انتهای سیم آزاد). همچنین توجه داشته باشید که استفاده از گازهای مخلوط به‌جای استفاده از گازهای 100 درصد CO2 می‌تواند باعث جلوگیری از پاشش بیشتر جرقه های جوشکاری شود.

4. از وسایل تمیز استفاده کنید

تمیز کردن وسایل یکی دیگر از عوامل مهم در کاهش جرقه است. تمام کثیفی ها، زنگ زدگی، روغن، رسوبات و هرگونه آلودگی موجود برروی وسایل باید پیش از شروع جوشکاری انجام گیرد.

5. جلوگیری از پاشش جرقه جوشکاری با جابجایی صحیح مشعل

همچنین توجه به موقعیت صحیح و هدایت مشعل جوشکاری مهم است. مشعل باید در زاویه 15 درجه نگه داشته شود و با سرعت ثابت حرکت کند. اگر مشعل در زاویه و فاصله نامناسب قرار گرفته باشد هم محافظ گاز آسیب خواهد دید و هم پاشش جرقه افزایش خواهد یافت.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شود و با این 5 روش بتوانید مشکل پاشش بیش از اندازه جرقه جوشکاری را رفع کنید. فراموش نکنید که ما را از نظرات خود آگاه کنید. از اینکه با ما همراه هستید از شما سپاسگزاریم.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *