جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تکنسین قوس الکتریکی کیست؟ قسمت اول

مانند بازی با آتش است پلاسمای قوس الکتریکی تا دمای 20000 درجه، تغییرات چشمگیر از یک میکروثانیه به میکروثانیه دیگر و تأثیر بسیار زیادی بر مواد. صاعقه و قوس طبیعی در حین کار جوشکاری طبق همان اصول فیزیکی. اما تکنسین های قوس الکتریکی چه نقشی دارند؟ تبدیل چیزی که ذاتاً ناپایدار، فرار و ناملموس است به چیزی ثابت و قابل اعتماد. به عبارت دیگر، ایجاد یک قوس پایدار که باعث می شود جوشکاری سریع، راحت و قابل اعتماد باشد.

برای اینکه بفهمید یک تکنسین قوس واقعاً چه کاری انجام می دهد، باید اصول اولیه ای که قوس ها بر اساس آن کار می کنند را بدانید. به بیان ساده، برای اینکه یک قوس ایجاد شود، باید بین دو نقطه اختلاف پتانسیل الکتریکی وجود داشته باشد – یعنی عدم تعادل الکتریکی. در یک نقطه مازاد الکترون (یعنی ذرات با بار منفی) و در نقطه دیگر کمبود الکترون وجود دارد.

الکترون ها در کانال پلاسما

در ادامه آشنایی با تکنسین قوس الکتریکی بهتر است کانال پلاسما را بهتر بشناسید. برای جبران این عدم تعادل، خرابی ولتاژ تحت شرایط خاصی رخ می دهد. در این حالت هوا (یا گاز محافظ) بین دو نقطه توسط گرما یا ولتاژ الکتریکی بالا یونیزه می شود. پلاسمای رسانای الکتریکی ایجاد می شود. سپس جریان بین دو نقطه از طریق یک کانال پلاسما جریان می یابد. تا زمانی که جریان جریان دارد، قوس نیز وجود دارد.

اگر عدم تعادل (تفاوت پتانسیل) بین دو نقطه از بین برود، جریان جریان متوقف می شود و با آن قوس نیز متوقف می شود. در حالی که در صاعقه، یکسان سازی پتانسیل در چند دهم ثانیه صورت می گیرد، در جوشکاری، الکترون ها باید به طور مداوم در کانال پلاسما جریان داشته باشند.

بیشتر بخوانید: راهنمای اصطلاحات و تعاریف جوشکاری

طراحی قوس: قوس کامل چگونه به نظر می رسد؟

سوال اساسی که تکنسین های قوس الکتریکی در عمل در هر موقعیتی با آن مواجه می شوند این است که “قوس کامل چگونه به نظر می رسد؟” به همین دلیل است که یک وظیفه کلیدی برای تکنسین های قوس این است که قوس را در فرآیندهای جوشکاری به گونه ای طراحی کنند که حتی در نامطلوب ترین شرایط تا حد ممکن پایدار بماند – و حتی زمانی که از آن استفاده نمی شود آنطور که باید ماهرانه باشد.

“هرچه کوتاه تر، بهتر” یک اصل اساسی است که اغلب در فناوری قوس استفاده می شود: هرچه قوس کوتاه تر طراحی شود، معمولاً جوشکاری سریع تر و راحت تر است. قوس های کوتاه در درجه اول با فشار قوس بالا و چگالی انرژی بالا مشخص می شوند. با قوس‌های بلند، خطر ریزش، انتشار و عدم همجوشی افزایش می‌یابد.

توسعه محصول: تعریف الزامات برای سیستم های جوشکاری قوس الکتریکی

قوس در قلب اکثر فرآیندهای جوشکاری مانند TIG، MIG/MAG و MMA قرار دارد. به همین دلیل است که تکنسین های قوس الکتریکی همیشه در توسعه سیستم های جدید جوش قوس الکتریکی مشارکت دارند. آنها هستند که تعریف می کنند که الزامات الکتریکی برای یک فرآیند جوشکاری خاص چه باید باشد و چه چیزی برای این کار از نظر سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز است. در پایان، این عملکرد قوس است که اساساً موفقیت یک سیستم جوش قوس الکتریکی را در بازار تعیین می کند.

بیشتر بخوانید: 

جوشکاری فلزات غیرمشابه و اصول انجام آن

مزایای جوشکاری تیگ چیست؟

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *