جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بهترین فلزات مناسب جوشکاری کدام‌اند؟

امروز در این مقاله می‌خواهیم بهترین فلزات مناسب جوشکاری را به شما معرفی کنیم. تقریباً هر فلزی را می توان جوش داد اما قابلیت جوشکاری در فلزات مختلف با یکدیگر متفاوت است. انتخاب بهترین ماده برای جوشکاری مناسب، به پروژه شما، طراحی، بودجه، مهارت جوشکار و تکنیک جوشکاری مورد استفاده بستگی دارد. ما بهترین مواد جوشکاری و مناسب بودن آنها را به صورت خلاصه برای شما مرور می‌کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

تکنیک های معروف جوشکاری با فلزات مختلف

جهت معرفی بهترین فلزات مناسب جوشکاری ابتدا بهتر است تکنیک‌های محبوب جوشکاری را بشناسید. انواع تکنیک های محبوب جوشکاری که می توانید در پروژه‌های خود از آن استفاده کنید به شرح زیر است:

  • SMAW (جوشکاری قوس فلزی محافظ)
  • MIG/GMAW (جوشکاری قوس فلزی با گاز)
  • TIG/GTAW (جوشکاری با قوس تنگستن گاز)
  • FCAW (جوشکاری با هسته شار قوس الکتریکی)
  • Resistance Welding (جوش مقاومتی) / Spot Welding (جوش نقطه ای) / Butt Welder (جوش لب به لب)

هرکدام از این تکنیک‌ها فرآیند جداگانه‌ای برای پیوستن اتصال فلزات به یکدیگر دارد. از طرفی هر فلز جوشکاری نقطه ذوب و ویژگی متالورژی مشخصی دارد. از این رو بهتر است برای انتخاب درست هم تکنیک‌های جوشکاری را به صورت صحیح بشناسید و هم شناخت خوبی از انواع فلزات مناسب برای جوشکاری داشته باشید. در ادامه با بهترین فلزات مناسب جوشکاری آشنا می‌شوید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با برش قوس پلاسما و ویژگی‌های آن

اولین بهترین فلزات مناسب جوشکاری: فولاد ملایم کم کربن

مناسب ترین روش ها برای جوشکاری: جوشکاری قوس الکتریکی، جوشکاری MIG، FCAW، DC TIG، جوشکاری نقطه ای مقاومتی.

فولاد ملایم کم کربن یکی از بهترین فولادها جهت جوشکاری به‌شمار می@رود. مقدار کم کربن (کمتر از 0.03%) باعث انعطاف پذیری فلز می شود. هر چه شکل پذیری بیشتر، جوشکاری آسان تر شده و احتمال شکنندگی در ناحیه گرما کمتر می‌شود.

دومین فلز: فولاد ضد زنگ

مناسب ترین روش ها برای جوشکاری: جوشکاری قوس الکتریکی، جوشکاری MIG، جوشکاری DC TIG، FCAW، جوشکاری نقطه ای مقاومتی.

هنگامی که تکنیک و دانش مناسب به کار گرفته شود، فولاد ضد زنگ می تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها باشد. فولادهای ضد زنگ به راحتی قابل جوش هستند. از آنجایی که فولاد ضد زنگ تحت گرمای شدید تاب می‌خورد، می‌تواند بر شکل و استحکام نهایی قطعه کار تأثیر بگذارد. کروم موجود در فولاد ضد زنگ ممکن است با کربن ترکیب شود و یک اکسید کروم تشکیل دهد. قطعه جوش داده شده بدون لایه محافظ اکسید کروم در برابر زنگ زدگی و خوردگی حساس تر می شود. این مسئله را می توان بدون گرم کردن یا انتخاب فولاد ضد زنگ کم کربن به دست آورد.

سومین بهترین فلزات مناسب جوشکاری: آلومینیوم

مناسب ترین روش ها برای جوشکاری: AC TIG، MIG، ARC/Stick

آلومینیوم رسانایی حرارتی بالایی دارد بنابراین گرما را به سرعت از ناحیه جوش دفع می کند. در جوشکاری آلومینیوم به یک منبع برق جریان بالاتر نیاز داریم. انتخاب درجه آلومینیوم مهم است زیرا شما را برای انجام جوش مناسب راهنمایی می کند. همچنین باید محتاط باشیم زیرا آلومینیوم در هنگام خنک شدن منقبض می شود. این مسئله ممکن است منجر به تشکیل دهانه و شکاف شود. جوشکاری آلومینیوم یک فرآیند پیچیده است که نیاز به جوشکار آموزش دیده دارد. لایه اکسید آلومینیوم روی فلز اولیه به عنوان یک آلاینده عمل می کند. همچنین فراموش نکنید مواد جوش نیاز به تمیز کردن کامل سطح توسط برس فلزی دارند تا از تخلخل در ناحیه جوش جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: 4 نکته برای افزایش کیفیت جوشکاری آلومینیوم

چهرمین فلز: چدن

مناسب ترین روش برای جوشکاری: ARC/Stick/SMAW

محتوای کربن بالای چدن دشوارتر از فولاد و آلومینیوم است. این را می توان با ارزیابی دقیق آلیاژ، تمیز کردن کامل فلز جوشکاری و پیش گرم کردن فلز به دست آورد. تغییر تدریجی دما به انجام کار با جوش چدن کمک می کند.

فلز پنجم: تیتانیوم

مناسب ترین روش برای جوشکاری: DC TIG

تیتانیوم به پوششی از گاز محافظ نیاز دارد. اگر جوشکار بتواند تیتانیوم را از آلودگی و اکسیداسیون حفظ کند، نتیجه ای پایدار و قوی به دست می آورد.

فلز ششم بهترین فلزات مناسب جوشکاری: آلیاژ منیزیم

مناسب ترین روش برای جوشکاری: AC TIG

آلیاژ منیزیم خواص مشابهی با آلومینیوم دارد. حذف اکسید قبل از جوشکاری اجباری است زیرا منیزیم موجود در آلیاژ نقطه ذوب بسیار کمتری نسبت به اکسیدها دارد.

7. مس و برنج

مناسب ترین روش برای جوشکاری: DC TIG

این فلزات جوشکاری مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند. این خاصیت به آنها کمک می کند تا فلزی مفید در صنعت باشند. ما باید مراقب هر آلیاژی در مواد جوشکاری مس و برنج باشیم. زیرا ناخالصی ممکن است باعث ایجاد ترک در اکسیداسیون شود.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شود. فراموش نکنید نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *