جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

برش پلاسما چه دمایی تولید میکند؟

آیا می دانید برش پلاسما چه دمایی تولید میکند؟ از آنجایی که کاتر پلاسما موثرترین وسیله برای برش فلز با گرما است، باید یک سیستم فوق العاده داغ باشد. کاتر پلاسما می تواند تا 200 اینچ مواد را در دقیقه برش دهد. دانشمندان و مهندسان روی بهبود فناوری برای افزایش گرما کار کرده اند. تا کنون از کمتر از 35 اینچ در دقیقه تا 200 اینچ در دقیقه، کشش فوق العاده ای به دست آورده اند. این تازه شروع چیزی است که ما معتقدیم با پلاسما می توان به آن دست یافت.

پلاسما چیست؟

آیا می دانستید پلاسما چهارمین حالت ماده بعد از گاز است؟ ماده از جامد به مایع، گاز و سپس پلاسما تبدیل می شود. تفاوت اصلی بین هر مرحله دمایی است که به آن می رسد. مولکول‌ها در سه حالت اول بسته به دما فاصله‌شان افزایش می‌یابد، از محکم بودن به‌عنوان جامد تا شناور شدن به‌عنوان گاز. پلاسما از طریق الکترون‌هایی که از مولکول‌ها جدا می‌شوند، یک گام فراتر می‌رود. با انجام این کار، مولکول ها را بر خلاف گاز، توسط نیروی الکتریکی ایجاد شده در این فرآیند، به صورت یکجا به هم نزدیک می کند.

همانطور که الکترون ها از هم جدا می شوند، این انرژی الکتریکی شدیدی که توسعه می یابد همه آنها را در کنار هم نگه می دارد و پلاسما، این حالت سوزان ماده را تشکیل می دهد. این ماده گرمای شدیدی دارد که در فرآیند برش فلزات با کاتر پلاسما از آن استفاده می شود.

برش پلاسما چه دمایی تولید میکند؟

برش پلاسما چه دمایی تولید میکند؟ افزایش دما برای تغییر حالت ماده بین هر حالت ماده به طور قابل توجهی متفاوت است. برای مثال، با آب، فقط ۲ درجه فارنهایت برای تبدیل یک جامد به مایع و ۲۱۲ درجه فارنهایت بیشتر طول می‌کشد تا آن مایع به گاز تبدیل شود. افزایش درجه دما از 2 تا 210 تا بیش از 10000 به شکل پلاسما افزایش می یابد. جت برش پلاسما به 40000 درجه فارنهایت یا 22000 درجه سانتیگراد می رسد.

این ماده بسیار داغی است که می توانید در نوک انگشتان خود نگه دارید. در حالی که برخی از برش‌های پلاسما، ماشین‌های بزرگی هستند که توسط سیستم‌های خودکار احاطه شده توسط محافظ‌ها و ویژگی‌های ایمنی سنگین اجرا می‌شوند، رایج‌ترین برش‌های پلاسما دستگاه‌های دستی بدون محافظ هستند که به کنترل دست اپراتور بستگی دارد.

برش پلاسما چه دمایی تولید میکند؟

آینده برش پلاسما چگونه است؟

حال که متوجه شدید برش پلاسما چه دمایی تولید میکند میخواهیم آینده آن را بررسی کنیم. اگرچه دستگاه های برش پلاسما سطح بالا می توانند صفحات فلزی را با سرعت 200 اینچ در دقیقه با گرمای 40000 درجه فارنهایت برش دهند، برخی از دانشمندان دمای پلاسما را به نزدیک به 10 تریلیون درجه فارنهایت ثبت کرده اند. بعید است که کسی بخواهد از این گرما برای برش استفاده کند. یک صفحه فلزی است، اما این نشان دهنده احتمالات پیش رو برای فناوری جدید پلاسما است. فرصت برای مهار این حالت باورنکردنی ماده فوق العاده است.

ضعف فعلی برش پلاسما این است که تفاله، باقی مانده از فلز ذوب شده، در گوشه های ماده بریده شده باقی می گذارد. از سوی دیگر، دستگاه‌های برش لیزر و آب، سطح تمیزی از خود به جا می‌گذارند، به این معنی که تقریباً پس از استفاده به هیچ کار تکمیلی نیاز نیست. بسیاری از جوشکاران احتمالاً مایلند یک دستگاه لیزر یا آب برش در کارگاه های خود برای تولید چنین برش های تمیزی وجود داشته باشد. با این حال، این برش‌ها به‌طور قابل‌توجهی گران‌تر هستند، در محدوده‌های قابل حمل عرضه نمی‌شوند و از سه تا ۱۰۰ برابر کندتر از برش پلاسما برش می‌زنند.

با این حال، با ظاهر شدن سطح تمیز لیزر و آب برش در دنیای مهندسی، آینده برش‌های پلاسما مطمئناً در حال افزایش فناوری در این زمینه خواهد بود. اگر آن‌ها بتوانند برش‌های نرم‌تری را با همان سرعت یا حتی سریع‌تر ایجاد کنند، اثربخشی آنها بی‌رقیب خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

رایج ترین خطرات جوشکاری و نحوه مقابله با آن ها (قسمت اول)

روکش فلزی جوشکاری چیست؟

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *