جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بررسی های ایمنی جوش که هر جوشکاری باید انجام دهد

حتی اگر به توانایی‌های جوشکاری خود بسیار مطمئن هستید، نباید بررسی های ایمنی جوش را پیش از شروع جوشکاری خود فراموش کنید. قبل از هر جوشکاری، بازرسی تجهیزات و فضای کاری برای اطمینان از رعایت استانداردهای ایمنی مناسب برای کار ضروری است. این راهنما مهم‌ترین بررسی‌های ایمنی را که هر جوشکار باید انجام دهد، چه مبتدی یا یک کهنه‌کار صنعت، شرح می‌دهد.

بررسی های ایمنی تجهیزات جوش

قبل از شروع جوشکاری، مطمئن شوید که تجهیزات شما مانند مشعل، شیلنگ ها، سیم ها و غیره آسیبی ندارند. نگهداری یا جابجایی نادرست این اجزا می تواند باعث ساییدگی و پارگی شود و در طول زمان آنها را بی فایده کند. خوشبختانه، با کمی دقت در حمل و نگهداری و همچنین انجام بررسی های ایمنی جوش و بازرسی های منظم، می توانید از استفاده از ابزارهای شکسته در طول جوش بعدی خود اجتناب کنید.

به غیر از تجهیزات جوشکاری، باید PPE (تجهیزات محافظ شخصی) خود را نیز بررسی کنید. PPE مانند دستکش ها، ماسک ها و شلوارهای مقاوم در برابر آتش نقش کلیدی در ایمن نگه داشتن جوشکارها از بخارات سمی، سوختگی و سایر خطرات رایج صنعت دارند. هرگز با هیچ PPE که دارای سوراخ یا سایر اشکال آسیب است جوش نزنید.

علاوه بر این، مطمئن شوید که PPE مناسب برای روش جوشکاری خاصی که استفاده می کنید دارید. به عنوان مثال، الکترود تنگستن مورد استفاده در جوشکاری TIG دارای خواص رادیواکتیو ملایمی است. به همین دلیل، جوشکاران باید از یک ماسک تنفسی همراه با کلاه ایمنی معمولی، عینک و… استفاده کنند تا از بخارات مضر در امان بمانند.

بررسی فضای کار

هنگامی که تجهیزات خود را به درستی بررسی کردید، باید فضای کاری خود را برای خطرات اضافی بررسی کنید. ابتدا، زمین باید از هر گونه درهم و برهمی غیرضروری که شما یا هر رهگذری ممکن است روی آن بیفتد، پاک باشد. دوم، برای مبارزه با تجمع بخارات سمی باید تهویه خوبی داشته باشید. در نهایت، مراقب هرگونه خطر آتش‌سوزی/انفجار باشید – اگر در محل کارتان موردی پیدا کردید، آن را به منطقه امن‌تری منتقل کنید.

در بررسی های ایمنی جوش اگر نمی‌توانید خطر آتش‌سوزی/انفجار را جابه‌جا کنید، یک پوشش ضد اشتعال را به‌طور ایمن روی آن قرار دهید و از همتایان خود بخواهید که آن را در طول و بعد از جوشکاری شما کنترل کند. به یاد داشته باشید، حتی سوراخ‌های دیوار نیز می‌توانند جرقه داشته باشند، بنابراین اگر در محیط کار خود مشاهده کردید، آن‌ها را فراموش نکنید.

تجهیزاتی برای مواقع اضطراری

اگرچه ممکن است رعایت دو نکته بالا به اندازه کافی آسان به نظر برسد، اما همچنان باید برای شرایط اضطراری برنامه ریزی کنید. به همین دلیل است که جوشکاران، قبل از شروع کار، باید تمام تجهیزات اضطراری خود را دوباره چک کنند. اگر مطمئن نیستید که چه چیزی به عنوان تجهیزات اضطراری واجد شرایط است، این شامل ابزارهایی مانند کیت کمک های اولیه، کپسول های آتش نشانی، اعلام حریق، و تلفن نزدیک برای تماس با آتش نشانی و سایر خدمات اضطراری است. به این ترتیب، اگر در حین جوشکاری شما حادثه ای رخ دهد، می توانید به سرعت و با خیال راحت به آن رسیدگی کنید.

بیشتر بخوانید: 

قرقره کابل جوش چه مزایایی دارد و چرا از آن استفاده کنیم؟

چرا جوشکاری یاد بگیریم؟ دلایل یادگیری جوشکاری چیست؟

چگونه جوشکاری یاد بگیریم؟

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *