جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بررسی جوشکاری پالس MIG ، مزایا و معایب

جوشکاری پالس MIG یک فرآیند GMAW انتقال اسپری ساده و اصلاح شده است که حداکثر کنترل ورودی گرما و ظاهر جوش را امکان پذیر می کند. این هنوز یک فرآیند نسبتاً جدید در صنعت جوشکاری است، اما جوشکاران بیشتری از این روش برای بهبود نتایج و بهره‌وری جوش استفاده می‌کنند.

جوشکاری پالس MIG چیست؟

جوشکاری Pulse MIG (GMAW-P) یک نوع انتقال پیشرفته از جوشکاری MIG است که در آن جریان خروجی بین یک مقدار بالا و پایین برای هر پالس تغییر می کند.

در نتیجه، قوس بین فازهای گرم و “گرم” متناوب می شود و کنترل ورودی گرما را به طور قابل توجهی آسان تر می کند.

جریان بالا نفوذ را فراهم می کند و فلز پرکننده را در حوضچه جوش ذوب می کند. اما جریان کم با جلوگیری از سوختگی و تاب برداشتن تفاوت را ایجاد می کند.

Pulse MIG برای چه مواردی استفاده می شود؟

برای اکثر کارهای جوشکاری MIG می توانید از جوشکاری پالس MIG استفاده کنید. GMAW-P به تولید جوش های بهتر در مقایسه با اتصال کوتاه یا انتقال اسپری MIG معروف است.

با این حال، جوشکاری پالس MIG در جوشکاری مواد نازک و مواد عجیب و غریب مانند آلومینیوم و فولاد ضد زنگ برتری دارد.

فروشگاه های خودرو از GMAW-P برای تعمیر قاب ها و پانل های ساخته شده از آلیاژهای عجیب و غریب استفاده می کنند. فولادهای با استحکام بالا و فوق استحکام در صورت گرم شدن بیش از حد می توانند از دست دادن شدید خواص مکانیکی خود را متحمل شوند.

بنابراین، MIG پالسی بهترین راه برای پیوستن به این مواد حساس است، به لطف ورودی حرارت کم.

برخی از برندهای خودرو، لحیم کاری MIG را به جای جوشکاری برای تعمیر بدنه خودرو الزامی می کنند. لحیم کاری فلز پایه را ذوب نمی کند. بنابراین، شما آسیب حرارتی ایجاد نمی کنید و پوشش های روی یا گالوانیکی روی قطعات مستعد خوردگی خودرو را نمی سوزانید.

می توانید با بسیاری از جوشکارهای استاندارد MIG لحیم کاری کنید. اما MIG پالسی جلوگیری از ذوب شدن فلز یا رساندن آن به دمای بحرانی را آسان‌تر می‌کند.

اگر صاحب یک مغازه ماشین هستید یا به کارهای بدنه ماشین DIY مشغول هستید، فرآیند جوشکاری پالس MIG را در نظر بگیرید. GMAW-P همچنین به طور گسترده برای جوشکاری آلومینیوم در تمام صنایع با کیفیت اتصال تقریباً مشابه TIG استفاده می شود.

مزایای اصلی جوشکاری پالس MIG

مزایای اصلی استفاده از جوشکاری پالس MIG عبارتند از:

  • جوش های بدون پاشش – زمان تمیز کردن پس از جوش را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و از ایجاد لکه های “سوخته” آلیاژهای حساس جلوگیری کنید.
  • ورودی گرمای پایین – جوشکاری فولاد ضد زنگ و آلومینیوم با گیج نازک بسیار آسان‌تر است زیرا جریان پایین (پس‌زمینه) هر پالس به جلوگیری از سوختن، تاب خوردگی و افت مقاومت در برابر خوردگی مواد حساس به حرارت مانند فولادهای زنگ نزن آستنیتی کمک می‌کند.
  • دستیابی به زیبایی‌شناسی جوش مانند TIG – می‌توانید با استفاده از جوشکاری دو پالس MIG، که گاهی اوقات پالس روی پالس نامیده می‌شود، سکه‌ها را روی هم قرار دهید و کیفیت پایانی مانند TIG ایجاد کنید. در نتیجه، می‌توانید کارهایی را انجام دهید که ظاهر جوش بصری در آنها اهمیت دارد، مانند جوشکاری ماشین‌های اسپرت یا لوله‌های اگزوز موتور سیکلت، نرده‌های دستی و جزئیات داخلی.
  • نرخ رسوب بالاتر – سرعت و کارایی جوش را هنگام پر کردن شیارهای بزرگ بهبود می بخشد (یعنی اجرای پاس های داغ روی اتصالات شیار V لوله ضخیم).

دیگر مزایای جوشکاری پالس

  • اجازه جوشکاری خارج از موقعیت را می دهد – برخلاف استاندارد MIG انتقال اسپری، MIG پالسی می تواند حوضچه جوش را برای جوشکاری سربار به اندازه کافی کند نگه دارد. شما می توانید از این به نفع خود در تهویه مطبوع، لوله کشی، ساخت و ساز و کارهای مشابهی که نیاز به اتصال فلز بالای سر خود دارید، استفاده کنید.
  • کنترل محکم حوضچه جوش – کندی بهبود یافته حوضچه جوش می تواند به شما کمک کند شکاف های ریشه را پر کنید و MIG پالسی را برای عبور جوش ریشه هنگام جوشکاری لوله ایده آل می کند. عبور ریشه اغلب با استفاده از جوشکاری TIG انجام می شود زیرا می توانید به صورت دستی گودال را کنترل کنید. اما پالس MIG بسیار سریعتر و آسان تر است و فرآیند جوشکاری ریشه را آسان می کند. به همین دلیل است که جوشکارهای تخصصی کارگاه های جوش لوله شامل فرآیند جوشکاری پالس MIG هستند.
  • شروع قوس بهبود یافته – آمپراژ بالای پالس به حرکت حوضچه کمک می‌کند، اما جریان کم پس‌زمینه مانع از سوختن در استوک نازک می‌شود. جوشکاران بی تجربه اغلب مواد نازک را درست در ابتدای جوش می سوزانند. GMAW-P می تواند به شما کمک کند از سوختگی جلوگیری کنید، حتی اگر با شروع قوس به سرعت حرکت نکنید.
  • کنترل جهتی عالی و عملکرد قوس تطبیقی ​​- بسیاری از ماشین های MIG پالسی می توانند قوس را هنگام جوشکاری تطبیق دهند. بنابراین، فرض کنید لرزش دست دارید یا تجربه کمی در هدایت مشعل در امتداد مفصل دارید. همانطور که اریک براون در مقاله خود در مورد GMAW-P در مجله AWS، نسخه فوریه 2017 اشاره کرد، در آن صورت، قوس می تواند به کاهش ناکارآمدی حرکت و بهبود قوام جوش کمک کند.

معایب جوشکاری پالس MIG چیست؟

جوشکارهای GMAW-P ” غیر سینرژیک”

جوشکارهای پالسی MIG “غیر هم افزایی” می توانند چالش برانگیز باشند زیرا فاقد تنظیمات خودکار هستند. با این حال، ماشین‌های MIG پالسی «سینرژیک» همه متغیرها را هنگام تنظیم سرعت تغذیه سیم («WFS») برای شما تغییر می‌دهند و کار کردن MIG پالسی را بسیار آسان‌تر می‌کنند.

پالس‌ها در فواصل طولانی کارایی خود را از دست می‌دهند

– اگر از کابل‌های جوشکاری بلندتر از 50 فوت استفاده کنید یا آن‌ها را سیم پیچی کنید، GMAW-P ممکن است به حداکثر توانایی خود عمل نکند. سیم پیچی کابل ها باعث ایجاد اندوکتانس اضافی می شود که پالس ها را صاف می کند و باعث می شود کارایی آنها کمتر شود.

سرمایه گذاری پرهزینه

جوشکارهای پالسی MIG گران تر از دستگاه های استاندارد MIG با ولتاژ ثابت هستند. اما اگر یک کارگاه جوشکاری دارید، مزایا ارزشش را دارد. با این حال، اگر شما یک سرگرمی با GMAW-P هستید، ممکن است ارزش آن را نداشته باشد. خوشبختانه، برخی از برندهای مقرون به صرفه، جوشکارهای پالسی MIG ارزان قیمتی را به بازار معرفی کرده اند که در ادامه مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

GMAW-P اکسیدهای سطحی را حذف نمی کند

برخی از مردم فکر می کنند که GMAW-P می تواند اکسیدهای سطح را بشکند، اما این درست نیست. GMAW-P فقط می تواند اندکی به حذف اکسید کمک کند، و در هنگام جوشکاری فلزات با اکسیدهای سطحی، تمیز کردن اولیه را بسیار مهم می کند. این سردرگمی از این واقعیت ناشی می شود که AC TIG اکسیدهای سطح آلومینیوم، منیزیم و فلزات مشابه را می شکند. با این حال، AC TIG جریان را بین DCEP و DCEN تغییر می دهد. MIG پالسی تنها توان خروجی را بین زیاد و کم بدون تغییر قطبیت تغییر می دهد.

ممکن است نفوذ جوش را کاهش دهد

جوشکاری دو پالس MIG ممکن است گاهی اوقات نفوذ ناکافی ایجاد کند. گرمای ورودی را بیشتر از MIG تک پالس کاهش می دهد، که هنگام جوشکاری اجزای ساختاری ضخیم نامطلوب است.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *