جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

هرچه باید از دستگاه برش پلاسما بدانید (قسمت دوم)

در قسمت قبلی این مقاله با دستگاه برش پلاسما آشنا شدیم. در قسمت دوم هرچه باید از دستگاه برش پلاسما بدانید می خواهیم به بررسی سوالات متداول برش پلاسما بپردازیم، با ما در ادامه همراه باشید.

کاتر پلاسما از چه چیزی می تواند برش دهد؟

یک برش پلاسما می تواند مواد رسانای الکتریکی را برش دهد.

سه ماده متداول عبارتند از فولاد ملایم، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم، اما می تواند از طریق مس، برنج و هر فلز رسانای دیگری

آیا می توان چدن را با کاتر پلاسما برش داد؟

پلاسما روی بیشتر هر چیزی که رسانای الکتریسیته است به خوبی کار می کند و مطمئناً می تواند چدن را به همراه فولاد، مس و سایر فلزات رسانا برش دهد.

آیا می توانم آلومینیوم را با کاتر برش دهم؟

آلومینیوم را عالی برش می دهد. فقط لبه های برش پلاسما خام به دلیل اکسیدها برای جوشکاری ایده آل نیستند. همچنین باید گاز خود را با دقت انتخاب کنید.

آیا می توانید از کاتر روی آلومینیوم استفاده کنید؟

اگر می خواهید آلومینیوم را با کاتر پلاسما برش دهید، مطمئن شوید که از نیتروژن یا مخلوط با اکسیژن استفاده می کنید، زیرا این کار کیفیت برش را بهبود می بخشد و عمر قطعات شما را افزایش می دهد. با انتخاب مناسب گازها، می توانید لبه بسیار خوبی روی آلومینیوم با پلاسما بدست آورید. مسئله اصلی اکسیداسیون است، اما پیشرفت در فناوری به این معنی است که یک برش پلاسما قطعاً آلومینیوم را برش می دهد، اما ارزش آن را دارد که برای تنظیم دقیق فرآیند به دنبال مشاوره باشید.

باید از دستگاه برش پلاسما بدانید

آیا می توان با دستگاه برش جوش داد؟

تعدادی برش پلاسما چند کاره وجود دارد که می توانید MMA و TIG را با آنها جوش دهید. اغلب 3 در 1 نامیده می شود. آنها مورد علاقه کارگاه حرفه ای نیستند و فقط در صورت استفاده بسیار گهگاه باید مورد توجه قرار گیرند. خرید سیستم های جداگانه بسیار بهتر است.

چقدر می توان با کاتر پلاسما ضخامت را برش داد؟

هنگامی که شروع به بررسی ویژگی‌های یک دستگاه برش پلاسما می‌کنید، حداکثر ضخامت برش اولین مشخصاتی است که می‌خواهید بررسی کنید. این به حد بالایی ایده آل در ضخامت فلز اشاره دارد که می توانید به راحتی برش دهید و در عین حال خطوط صاف را به دست آورید. حداکثر ضخامتی که یک برش پلاسما می تواند برش دهد 150 میلی متر است. احتمالاً از یک میز برش پلاسما cnc با مشعل های مکانیزه برای برش صفحه فولادی سنگین 6 اینچی استفاده می کنید.

کاتر پلاسما چقدر داغ است؟

باید از دستگاه برش پلاسما بدانید که دمای پلاسما بیش از 20000 درجه سانتیگراد است و سرعت می تواند به سرعت صوت نزدیک شود. هنگامی که برای برش استفاده می شود، جریان گاز پلاسما افزایش می یابد به طوری که جت پلاسما عمیقاً نفوذ کننده از طریق مواد بریده می شود و مواد مذاب در پلاسمای خروجی حذف می شوند.

شعله برش پلاسما چقدر داغ است؟

آنقدر داغ است که انگشتان شما ناپدید شوند. گرمای شدید یک برش پلاسما می تواند به 20000 درجه سانتیگراد برسد که 45000 فارنهایت است. با سرعتی که می تواند به سرعت صوت نزدیک شود، این ماشین بالقوه خطرناک است.

نکات کاتر پلاسما چقدر دوام دارد؟

مشخص کردن دقیق زمان نیاز به تعویض نازل و الکترود سخت است، زیرا این امر به عوامل زیادی از جمله سرعت برش، ضخامت قطعه کار و میزان آمپری که استفاده می‌کنید بستگی دارد. با این حال، ایده خوبی است که نازل و الکترود خود را همزمان (با توجه به هر کدام که اول فرسوده می شود) تعویض کنید، زیرا این کار شما را به عملکرد بهینه برش برمی گرداند، به جای استفاده از الکترود جدید با نازل فرسوده و ناسازگار.

آیا می توان سوختن با فلاش را از کاتر پلاسما دریافت کرد؟

یک قوس برش پلاسما، مانند هر قوس الکتریکی، طیف وسیعی از تابش الکترومغناطیسی را منتشر می‌کند، که از نور مادون قرمز (IR)، از طریق طیف مرئی و تا محدوده فرابنفش (UV) گسترش می‌یابد. قوس های برش پلاسما نیز می توانند بسیار شدید باشند، زیرا جریان قوس معمولاً بین 100 تا 800 آمپر است. نیازی به گفتن نیست که نگاه کردن به قوس شدید می تواند به راحتی باعث آسیب چشم شود، از جمله آسیب دائمی که منجر به نابینایی می شود.

بیشتر بخوانید: 

نکات ضروری جوشکاری آلومینیوم برای بهترین نتیجه

8 بهترین روش های برش فلز چیست؟

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *