جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اهمیت ایمنی و تجهیزات در جوشکاری

فلزات خواص گوناگونی دارند و از انواع آن ها در صنعت های مختلف استفاده می شود. به کارگیری هر فلز باید متناسب با کاربری آن باشد. در جهت اتصال فلزات به یکدیگر نیز از فرآیند جوشکاری استفاده می شود. به همین جهت یک جوشکار در طی فعالیت خود با انواع فلزات سر و کار دارد. تاثیر فرآیند جوشکاری با هر فلز یکسان نیست. به همین جهت است که استفاده از تجهیزات ایمنی در جوشکاری اهمیت زیادی دارد و عدم استفاده صحیح از آن ها می تواند پیامد های ناخوشایندی را همراه داشته باشد. همراه با فروشگاه جوش و برش نوین بمانید.

اهمیت ایمنی در جوشکاری

جوشکاری به جهت اتصال دو یا چندین فلز به یکدیگر اجرا می شود. همانند دیگر فعالیت های صنعتی، جوشکاری نیز باید با ایمنی مناسب انجام شود. اهمیت دادن ایمنی در جوشکاری می تواند در حفظ سلامت جوشکار در طولانی مدت تاثیر بگذارد.

الکتریسیته ای که در طی فرآیند جوشکاری به کار گرفته می شود، می تواند خطرات زیادی داشته باشد. اما فقط الکتریسیته نیست که در جوشکاری خطرناک است. نور UV ساطع از فرآیند جوشکاری فلزات می تواند آسیب های بزرگی را به چشم جوشکار وارد سازد. به همین جهت است که یکی از نکات ایمنی در جوشکاری، استفاده از تجهیزات مناسب چشم در جهت جلوگیری از نگاه مستقیم به این نور است.

اهمیت ایمنی در جوشکاری در تمام بخش های این حرفه لازم الاجرا است.

تجهیزات ایمنی و اهمیت آن در جوشکاری

جوشکاری در سراسر جهان از جمله مشاغل مهم محسوب می شوند. چرا که جوشکاری در صنایع زیادی کاربرد دارد و بدون جوشکاری غالب این صنایع دیگر فعالیتی نخواهند داشت. به همین جهت در بسیاری از کشور های جهان درآمد جوشکاران درآمد بالایی است. البته در ایران درآمد شغل جوشکاری مشابه با این کشور ها نیست. با این حال جوشکاران زیادی در ایران فعالیت دارند.

در طی فرآیند جوشکاری، جوشکار با انواع گاز ها، فلزات، نور ها و … سر و کار دارد. به همین جهت است که برای حفط سلامت و جلوگیری از آسیب به خود، باید از تجهیزات ایمنی مناسب جوشکاری استفاده نماید. اهمیت ایمنی و تجهیزات در جوشکاری به قدری است که بدون استفاده از آن ها، خطرات زیادی جوشکار را تهدید می کند.

از جمله تجهیزات جوشکاری می توان به عینک ایمنی، لباس جوش چرمی و دستکش جوشکاری اشاره کرد. استفاده از ماسک مناسب جوشکاری نیز یکی از مهم ترین تجهیزات ضروری در طی فرآیند جوش است.

همچنین توصیه می شود که جوشکاران از شلوار هایی بلند و کفش های ساق بلند چرمی جهت کار استفاده نمایند.

قوس الکتریکی در جوشکاری

جرقه های تولیدی در اثر جوشکاری قوس الکتریکی، می تواند جوشکار را با خطرات مختلفی مواجه سازد. این جرقه ها امکان سوزاندن هر نقطه ای از بدن را که محافظت نشده باشد، دارند. علاوه بر امکان سوزاندن بدن جوشکار، این جرقه امکان آتش زایی نیز دارند. به همین جهت اهمیت ایمنی و تجهیزات در جوشکاری می تواند از بروز حوادث مختلف در حین این پروسه، جلوگیری نماید.

تجهیزات مناسب جوشکاری کدام اند؟

جوشکاری با روش های مختلفی انجام می شود. این روش اتصال هم در خشکی و هم در آب انجام می شود. به همین جهت است که تجهیزات مناسب جوشکاری باید متناسب با نوع روش و محیط آن باشد.

یک جوشکار حرفه ای همواره باید یک لیست از تجهیزات مناسب جوشکاری را پیش از شروع کار به کار گیرد.

از جمله تجهیزات مناسب در حین عملیات جوش می توان به عینک ایمنی، ماسک جوشکاری، دستکش، کت چرمی، محافظ مخصوص گوش، انبر، چکس تراشه و برس سیمی اشاره کرد.

آسیاب با چرخ های برش، انواع گیره، انواع آهنربا، متر نوار یا خط کش فلزی، دستگاه تهویه و … از جمله دیگر تجهیزات این کار می باشند.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *