جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آون جوشکاری چیست و چه کاربردی دارد؟

حتما تاکنون نام آون جوشکاری را شنیده‌اید و شاید دوست داشته باشید بدانید این دستگاه دقیقا چیست. آون‌های جوشکاری در واقع به عنوان اجاق‌هایی در جوشکاری به کار می‌روند که وظیفه آن‌ها تثبیت الکترود و همینطور نگهداری آن‌ها است. این دستگاه‌ها باعث می‌شوند تا میله‌ها و الکترودها نتوانند از محیط رطوبت جذب کنند و باعث جوشکاری باکیفیت بالا و تمیزتر می‌شوند. این دستگاه‌ها در ایران با نام الکترود خشک کن نیز شناخته می‌شوند. در ادامه با فروشگاه ابزار جوش و برش نوین همراه باشید تا به بررسی کاربردها و ویژگی‌های این دستگاه بپردازیم.

آون جوشکاری و جلوگیری از جذب رطوبت

همانطور که در ابتدای مقاله آون جوشکاری چیست خواندید یکی از ویژگی‌های دستگاه‌های آون جلوگیری از رطوبت است. این دستگاه باعث می‌شود میله‌ها و الکترودها نتوانند از محیط رطوبت دریافت کنند اما چرا عدم جذب رطوبت اینقدر مهم است؟ علت تنها تمیز شدن جوشکاری نیست و رطوبت می‌تواند مشکلات بسیار بیشتری در جوشکاری ایجاد کند. رطوبت می‌تواند باعث ایجاد نقص‌های بزرگی نظیر ترک خودرگی و اختلال در جوش شود. همچنین رطوبت می‌تواند یکپارچگی پوشش‌های میله را از بین می‌برد و میتواند باعث پراکندگی بیش از حد و یک قوس نامنظم گردد.

بیشتر بخوانید: جوش آرگون چیست؟

دسته‌بندی آون‌ها یا همان الکترود خشک‌کن ها

حال که متوجه شدید آون جوشکاری چست میخواهیم ببینیم دسته‌بندی این دستگاه‌ها چیست؟ آون‌ها از نظر حمل و نقل به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. دسته اول آون‌های ثابت هستند که البته نامگذاری آن‌ها متفاوت است و با نام اجاق گاز بازسازی و یا اجاق نگه‌دارنده شناخته می‌شوند. جابجایی این نوع از آون‌ها می‌تواند سخت و زمانبر باشد. دسته دوم آون‌های قابل حمل هستند که معمولا گزینه بهتری برای جوشکارانی به شمار می‌روند که در محلی ثابت به جوشکاری نمی‌پردازند. البته دسته‌بندی آون‌ها به همین‌جا ختم نمی‌شود و این دستگاه‌ها دارای دسته‌بندی‌های حجمی و دمایی نیز هستند. میزان دمای آون‌ها را می‌توان مهم‌ترین ویژگی جهت انتخاب آن‌ها دانست. زیرا فلزات گوناگون نیاز به دمای متفاوتی در فرآیند جوشکاری دارند و از این رو جوشکاران با توجه به نوع جوشکاری خود و فلزهای مورد استفاده خود آون مورد نیاز را انتخاب می‌کنند. اگر دوست دارید انواع الکترود خشک‌کن‌ها را مشاهده کنید روی لینک روبرو کلیک کنید: مشاهده انواع الکترود خشک کن

آون جوشکاری چیست

نحوه کارکرد آون جوشکاری چیست؟

با آشنایی درباره آون شاید برایتان جالب باشد بدانید نحوه کارکرد آون جوشکاری چیست. همانطور که اشاره شد آون‌ها مانع دریافت رطوبت الکترودها می‌گردند و برای آشنایی با نحوه کارکرد ابتدا باید بدانید چگونه الکترودها رطوبت محیط را جذب می‌کنند. در واقع روکش‌های الکترودهای جوشکاری هیدوژن را جذب می‌کنند و به دلیل وجود هیدروژن در رطوبت هوا الکترودها به جذب رطوبت می‌پردازند. کارکرد آون‌ها نیز بسیار ساده است. آون‌ها با تولید دما رطوبت داخل محیط خود را از بین می‌برند و به همین جهت می‌توانند الکترودهای آسیب دیده را خشک کنند. با خشک شدن الکترودها رطوبت اضافی جذب شده توسط آن‌ها از بین می‌رود و مجددا کیفیت مطلوب خود را پیدا می‌کنند.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و به خوبی با آون جوشکاری و مزایای استفاده از آن‌ها آشنا شده باشید. فراموش نکنید که تجربیات استفاده از آون را با ما درمیان بگذارید. از اینکه با ما همراه هستید از شما سپاسگزاریم.

بیشتر بخوانید:

5 دلیل استفاده از CO2 در جوشکاری مگ فولادهای کربنی

مانومتر چیست ؟ آشنایی با انواع مانومتر و کاربردهای آن

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *