جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آلاینده‌های جوشکاری در هوا و راه محافظت دربرابر آن

احتمالاً تصاویری از آلاینده ها را دیده اید، آن ذرات کوچکی که با چشم دیده نمی شوند اما از عدسی میکروسکوپ وحشتناک به نظر می رسند. آلاینده‌های جوشکاری در هوا نیز به همین شکل در هنگام جوشکاری وجود دارند و می‌توانند برای سلامتی شما بسیار مضر باشند. اگر واقعاً می توانستید آنها را در اطراف خود شناور ببینید، آیا فکری برای محافظت در برابر آن‌ها نمی‌کردید؟

این یک واقعیت شناخته شده است که جوشکاری ذرات فلزی و گازهایی مانند ازن، اکسیدهای نیتروژن و مونوکسید کربن تولید می کند. انواع دودها و مقدار آنها به فرآیند جوشکاری و نوع مواد در دست بستگی دارد. جوشکاری فلزات، حلال‌ها، پلاستیک یا رنگ همگی گازهای مختلفی تولید می‌کنند. برخی از بخارات برای چشم قابل مشاهده هستند، اما بسیاری از آنها نامرئی هستند. بنابراین، وقتی صحبت از سلامت و ایمنی شما در برابر آلاینده‌های جوشکاری در هوا می شود، نباید چیزی را به شانس واگذار کنید. از راه حل هایی استفاده کنید که رفاه شما را تضمین می کند.

مانند سایر خطرات شغلی جوشکاری، جوشکارها می توانند خطر استنشاق دود جوش و آلاینده های موجود در هوا را با استفاده از تجهیزات حفاظت کاهش داد. تجهیزات تایید شده (PPE) که از جوشکار در برابر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض بخارهای جوشکاری محافظت می کند، می‌توانند صدمات را به حداقل برسانند. نباید اهمیت محافظت در برابر این ذرات را نادیده گرفت زیرا قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا برای مدت طولانی ممکن است منجر به مشکلات سلامتی طولانی مدت از جمله سرطان شود.

آلاینده‌های جوشکاری در هوا

بهترین راه برای محافظت در برابر آلاینده‌های جوشکاری در هوا چیست؟

خبر خوب این است که بهترین محافظت در برابر آلاینده‌های جوشکاری در هوا مدت هاست برای جوشکاران امکان‌پذیر است. جوشکارانی که از کلاه ایمنی مجهز به سیستم تهویه هوای مناسب استفاده می کنند، در واقع می توانند به طور موثری از خود در برابر بخارات سمی و آلاینده های موجود در هوا محافظت کنند. کلاه‌هایی که با ماسک‌های تنفسی مناسب عرضه می‌شوند، سطح محافظت بالاتری را ارائه می‌دهند. این کلاه‌ها به شما این امکان را می‌دهند که مطمئن باشید با استفاده از آن‌ها تنفس آلاینده‌ها و گازهای مضر را به حداقل می‌رسانید.

مدل‌های ماسک تنفسی جوشکاری مناسب هوای خنک و تمیزی را برای تنفس فراهم می‌کنند، این نوع ماسک‌ها از یک واحد فیلتر باتری‌دار استفاده می‌کنند که فیلتر بسیار مناسبی برای آلاینده‌های جوشکاری در هوایی که تنفس می‌کنید ارائه می‌دهند. برای بسیاری از تازه‌کاران صنعت جوشکاری ممکن است تهیه ماسک‌های فیلتردار یک هزینه اضافی به نظر برسد. بسیاری از جوشکاری جوان فرض می‌کنند ماسک‌های ساده برای جوشکاری مناسب هستند و نیازی به تهیه ماسک‌های گرانتر وجود ندارد. اما افراد کارکشته‌تر که مدت زمان زیادی است در جوشکاری مشغول به‌کار هستند می‌دانند گازهای جوشکاری چقدر می‎‌توانند آسیب‌زا باشند. از این رو بسیار مهم است که سعی کنید هرچه زودتر با استفاده از یک ماسک فیلتردار استفاده کنید. اینکار باعث می‌شود سلامت خود را در حین جوشکاری تضمین کنید.

آیا استفاده از ماسک فیلتردار کافی است؟

با اینکه ماسک‌های فیلتردار تا حد زیادی آلاینده‌های جوشکاری در هوا را فیلتر می‌کنند. اما به‌یاد داشته باشید آن‌ها نیز نمی‌توانند به صورت کامل از شما محافظت کنند. برای حفظ سلامت خود همیشه سعی کنید جوشکاری را در حد امکان در فضایی انجام دهید که از تهویه مناسب برخوردار باشد.

بیشتر بخوانید:

ضرر جوشکاری آلومینیوم برای بدن انسان چیست؟

جوشکاری میگ یا مگ کدام را انتخاب کنیم؟

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *